E-Çok Ucuz
  BİZİ ARAYIN
  ONLİNE SATIŞ
Lazer Kuş ve Hayvan Kovucu Cihazlar Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Lazer Kuş ve Hayvan Kovucu Cihazlar Hakkında Bilmek İstedikleriniz

LAZER Hayvan  KOVUCULAR Bird-X Laser (İÇ MEKANLAR İÇİN)

KULLANMA TALİMATI

I. GİRİŞ

Kuş  kovucu (MÜCADELE)  Bird-X, Inc. dünyanın konusunda uzmanlığıyla benzersiz etkili ve ekolojik açıdan güvenli kuş kovucu ürünlerin üreticisi olarak “Gelecek Nesil” kuş kontrol cihazını duyurmaktan gurur duyar.  Lazer Kuş Bird-X Kovucuları geliştirmek için Uzay Çağı son sistem elektronik teknolojileri kullanmıştır. Hayvan kovucu Cihazın güvenli çalışması için, cihazı monte etmeden ve elektrik vermeden önce bu kullanma talimatını okuyun, aşağıda listelenen güvenlik önerilerini uygulayın, bu talimatta ve cihaz üzerinde yazılı tüm uyarılara uyunuz.

Bird-X, Inc 1964 yılından beri kuş kovucu ve kontrolü lideri olarak dünya çapında kabul edilmiştir.
Bird-X, Inc ultrasonik ve sonik kuş ve fare kovucu cihazlar, lazer ve insansız hava aracı monteli kuş kovucu cihazlar, görsel kovucu, toksik olmayan doğal ürünler, yanar döner iritasyon folyoları, kuş fileleri, avişok şoklama şeritleri dahil olmak üzere çeşitli kuş kovucu ürünleri geliştiren, üreten ve dünyanın her yerine satan tek şirkettir. Ayrıca sürekli yeni ürünler geliştirilmektedir.

Bird-X, Inc. teknik ekibi geniş deneyimleri, saha çalışmaları ve araştırmalarıyla uzman haline gelmiştir. Sonuç olarak, satış danışmanlarımız problemleri analiz ederek her müşterinin özel durumuna ve ihtiyaçlarına göre öneriler yapabilir. Buna ek olarak, Bird-X, Inc. deneyimlerini ve çözümleri müşterileriyle paylaşmak için “case study = örnek uygulamalar” kütüphanesi oluşturarak müşterileriyle paylaşır.

Lazer sistemli kuş kovucu

II. KUŞLARIN  MÜCADELE VE KONTROL  NEDEN GEREKLİDİR?

 1. Kuş pislikleri çirkin ve tehlikeli olup zeminlerin kayganlaşmasına neden olur.
 2. B.Kuş pisliği, özellikle (okyanuslar veya yollardan) tuz etkileri ve / veya sert hava koşulları ile kombine oluğunda çelik ve beton gibi birçok malzeme için aşındırıcı özelliktedir. Bu korozyon yapıların sağlamlığını ve bütünlüğünü zayıflatır.
 3. Kuş pislikleri sağlıksız - hatta ölümcüldür. En az altmış bulaşıcı hastalıklar kuşlar ve onların dışkıları ile ilişkilendirilmiştir.
 4. Kuş pisliğini temizlemek maliyetlidir. "Temizlik" için harcanan zaman ve malzeme giderleri geri dönüşümsüz masraflardır.
 5. Kuşlar yıkıcıdır. Zeminlere, duvarlara ve ekipmanlara zarar verirler. Enerji hatlarınıza, makinalarınıza zarar vererek işinizin durmasına ve ekstra tamir masraflarına sebep olurlar.  Kuşların ürik asit dışkısı uçak, otomobil, teknelere ve diğer dayanıklı tüketim mallarına zarar verirler. İlaç, yemek kimyasal madde üretimlerinde paletleri kirleterek ürünleri kullanılmaz hale getirirler. Kemirerek, gagalayarak izolasyonlara zarar verirler.
 6. USDA, OSHA, yerel sağlık kurulları ve diğer hükümet kuruluşları kuş pisliği problemleri için şirketleri kontrol altına alır, problemler giderilmezse şirketlere büyük para cezası verilir veya şirketler kapatılır.

III. KUŞLARLA MÜCADELE ŞEKLİ, Kuşlarla etkili mücadele ve kalıcı çözüm için

Hiçbir kuş istilası sorunu diğer bir kuş istilası sorunuyla aynı değildir.  Herhangi iyi bir mühendislik projesinde olduğu gibi araştırmayla başlayınız.  Başarı; zamanlama, organizasyon ve çeşitliliğe bağlıdır. Öncelikle kuş ları kovmak için sorunu ile ilgili bilgi toplayın:

 1. Kuşların ve onların alışkanlıklarını araştırın. Kuşların cinsleri, miktarları, uçuş zamanları, yönleri, giriş, çıkış, yuvalanma, beslenme ve tüneme alışkanlıkları gibi bilgileri toplayın.
 2. Mekanınızı kontrol edin. Kuşların mekanınızda neleri çekici bulduğunu tespit edin ve aynısını komşu mekanlar için de yapın.
 3. Kuşların cazip bulduklarını kaldırın. Bird-X Lazeri çalıştırmadan önce korumaya alacağınız alanı kuş pisliklerinden, KUŞ tüylerden, kuş ölülerinden temizleyin ve varsa yuvalarını kaldırın. Yetişkin kuşlar yavrularına yardımcı olmak, korumak için tekrar gelebilirler. Yemek artıklarını, kuşları cezbedici çöpleri ve yuva yapmalarına yardımcı olabilecek malzemeleri korunacak alandan temizleyin.
 4. Temiz ve değişken bir ortam sağlayın. Koruma etkinliğini arttırmak için periyodik olarak korunacak alanı temizleyin, Bird-X Lazer KUŞ KOVUCU cihazının yerini ve pozisyonunu (bakış yönünü) değiştirin ve zaman zaman kısa süreler için cihazınızı durdurun.
 5. Erken önlem alın. Her zaman kuş sezonu gelmeden Bird-X Lazer KUŞ KOVUCU cihazınızı kullanmaya başlayın. Böylelikle kuşların korumak istediğiniz alana gelmelerini daha kolay önlersiniz. Çünkü kuşları yaşadıkları alandan kovmak daha fazla çaba gerektirir.
 6. Ürünleri sinerjiyle kullanın. Yani kullanmak istediğiniz ana ürünü diğer kuş kovucu ürünlerle kombine edin. Mesela Lazer cihazıyla birlikte sonik/ultrasonik cihaz, fiziksel engelleyiciler (tüneme önleyici şişler, kuş kovucu jeller, kuş korkutucu balonlar ve şeritler) kombinasyonuyla cihazınızdan daha fazla verim elde edersiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.
 7. Kuşların gidebileceği alternatif yerleri düşünün. Kuşları mevcut yerlerinden kovduğunuzda nereye gidebileceklerini tahmin edin ve ona göre önlem alın. Korumak istediğiniz alandan sizin kullandığınız yakın bir alana, (yani depodan yükleme boşaltma alanına gibi) gideceklerse cihaz tercihlerinizi buna göre yapmanız gerekir.
 8. Yasal ve çevre koruma kanun ve kurallarına dikkat ederek bulunduğunuz çevredeki yasaları öğrenin ve halkla ilişkilere de önem verin.

IV. LASER KUŞ KOVUCU (BIRD-X

LAZER KUŞ, FARE VE HAYVAN KOVUCU  CİHAZIN KISA TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ

LAZER ingilizce; Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (uyarılmış radyasyon salınımlarıyla ışığın kuvvetlendirilmesi) cümlesindeki kelimelerin baş harflerinin alınmasından türetilmiş bir kelimedir. Lazer; çok şiddetli ışık parıltıları oluşturan ışık kaynağıdır. Radyasyon terimi aynı zamanda radyoaktif maddeler veya iyonlaştırıcı radyasyonu tanımlamak için kullanılır. Bu bağlamda lazer kelimesi görünür ya da görünmez ışık kullanılarak bir enerjiyi transfer etme anlamına gelir. Kuş kovma alanında ilk olarak el tipi Lazerler kuş istilalarına karşı hava alanlarında kuşların meydana getirdiği uçak kazalarını önlemek amacıyla iş gücü, ekipman ve zaman tasarrufu için kullanılmaya başlanmıştır. Bird-X müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine bu kanıtlanmış teknolojiyi uzun yıllar süren araştırmalarla geliştirerek kentsel, endüstriyel ve ticari binalarda kuş sorunlarının çözümü ve kuşların kovulması için zaman ve işgücü kaybına sebep olan el tipi lazerlerin yerine bugünkü haline getirmiştir.

Bird-X Lazer kovucu sistemli kuş kovucular 50 – 100 miliwat (mW) gücündeki lazer diyotuyla 3R sınıfı doygun kırmızı ve yeşil renkli iki ışık üretip bunları birbirleriyle karıştırarak çok renkli şekiller elde eder. Bu renk ve şekillerin kuşların kovulması için çok etkili oldukları görülmektedir. Işınlar sırasız (alışkanlık kazandırmayan) rastgele bir sürü desen/şekil oluşturur. Diyot lazer teknolojisi 1980’lerin başında küçük boyutları, düşük güç tüketimi ve düşük maliyetiyle yaygın kullanılmaya başlamıştır. Diyot lazerler bu avantajları dolayısıyla kuş kovucu sistemler için idealdir.

Güvenli çalışma içinlazer hayvan kovucu  cihazınızı monte etmeden, çalıştırmadan önce bu kullanma talimatını dikkatli okuyup gerek bu talimatta, gerekse cihaz üzerinde belirtilen güvenlik kurallarına mutlaka uyunuz.

MONTAJ VE ÇALIŞTIRMA
Bird-X Lazer hayvan kovucu 220 Volt elektrik bağlantısıyla çalışır. Cihazla birlikte 180 cm elektrik kablosu, 2 adet anahtar, uzaktan kumanda, montaj için U şeklindeki kolu ve kol montajı için vida ve kullanma talimatıyla gelir.

Cihazınızı kutusundan dikkatlice çıkarın (kesinlikle düşürmeyiniz) cihazınızı ve parçaları kontrol edin, nakliye sırasında herhangi bir hasar oluşmadığından emin olun. Eksik ve hasarlı görünüyorsa bizi hemen arayın.

Elektrik Bağlantısı: lazer hayvan kovucu Cihazınızın asma kolunu monte ettikten sonra cihazınızla gelen kablonun bir ucunu cihazınıza diğer ucunu uygun 220 Volt elektrik olan topraklı prize takınız.

lazer kuş kovucu veya lazer fare kovucu Cihazınızın fişini bağlayacağınız prizin topraklı olmasına dikkat edin ve topraksız priz kullanmayın. Ayrıca şebeke voltajınızın da 220 Volt olduğundan emin olun. Farklı voltajlar cihazınıza zarar verir.

Cihazınızı bağladıktan sonar arka tarafında bulunan anahtarına basarak 1 konumuna getirin. Cihazın LED lambası yanacak, cihaz ısınmaya ve hemen çalışmaya da başlayacaktır.

Uzaktan kumanda ve çalışma zamanı programlanması için aşağıda detaylı bilgi verilmiştir.

Kurulum / Montaj: Bird-X Lazer hayvan kovucu cihazınızı yatay/düz monte edin. Dikey ve çapraz yüzeylere monte etmeyin. (Her türlü yüzeye monte edebilmek için aksesuarlarımız mevcut olup lütfen sorunuz.)

Montajınızı cihazla verilen montaj koluyla yapınız. Cihazınızı iyi hava almasına dikkat edin ve havalandırma bölümünü kesinlikle tıkamayın, kapatmayın. İyi havalanmayan cihaz ısınacağından farklı ışınlar çıkarabilir. Cihazdan çıkan ışınların istenmeyen bölümlere ulaşması ve çalışanları rahatsız etmemesi için ön tarafta bulunan bölmeden cihazınızın etki alanını ayarlayabilirsiniz. Bu ayarı yapmak için vidaları gevşetip sınırlama braketlerini istediğiniz konumda ayarlayarak vidaları tekrar sıkınız. Bird-X Lazer kuşların, hayvanların alışkanlık kazanmasını önlemek için önceden programlanmıştır.

Her 5 dakikada 5 ile 15 dakikada değişen aralıklarla AÇIK / KAPALI pozisyona değişir. Bu devreye girip çıkma pozisyonu Bird-X Lazer kovucu çalıştığı sürece devam eder.

lazer kuş ve fare kovucu Cihazın Otomatik Çalışması:

Bird-X Lazer kuş, fare ve  hayvanların alışkanlık kazanmasını önlemek için önceden programlanmıştır. Her 5 dakikada 5 ile 15 dakikada değişen aralıklarla AÇIK / KAPALI pozisyona değişir. Bu devreye girip çıkma pozisyonu Bird-X Lazer çalıştığı sürece devam eder.

lazer kuş kovucu cihazlar

İlk Kez Kullanım:
Bird-X Lazer kuş ve fare kovucu cihazınızı ilk çalıştırma:

1.Bird-X Lazer HAYVAN KOVUCU cihazınızı açmak için arkla bölümdeki yuvaya anahtarını yerleştirip ve sağa, saat yönünde çevirin.

2.2. Arkada bulunan açma kapama anahtarını 1 konumunda basarak lazer kovucu cihaz çalışır duruma getirdiğinizde havalandırma fanının çalıştığını duyarsınız.  Aynı zamanda renkli lazer ışınlarının değişik şekillerini ve devamlı yer değiştirdiklerini göreceksiniz.

3.Uzaktan kumandayla da lazer cihazınızı açıp kapayabilirsiniz. Kumandanızla cihazınızın çalışma süresini programlayıp  (2, 4, 6 veya 8 saat) çalışmasını ve durmasını kontrol edebilirsiniz. Kumandanız yeterli uzaklıktan aynı model diğer lazer cihazlarını da kontrol edebilir.

lazer kuş kovucu cihazlar

(Uzaktan kumanda ile) Zamanlanmış çalışma:

Lazer kuş ve fare kovucu Cihazın kullanımı üç türlü yapılabilir:

 • Hayvan kovucu lazer doğrudan  cihaz çalıştırılır,
 • Uzaktan kumandayla; Cihazınızı uzaktan kumandanın ON tuşuna basarak çalıştırabilir, OFF tuşuna basarak durdurabilirsiniz. Uzaktan kumandanın etki mesafesi 20 metredir. Uzaktan kumandanın etkisini arttırmak için anteni açın ve kumandayla cihaz arasında duvar, dolap gibi bir engel olmamasına dikkat edin.
 • Zamanlamalı kullanım (Uzaktan kumanda ile) İlk kullanımdan önce Uzaktan Kumanda ünitesine pil (ürünle verilir) takın. Uzun ömür için, uzun süre kullanımda değilken kumandadan pili çıkarın.

lazer kuş kovucu uzaktan komandalı

NOT: BX-Lazer cihazınızın kumandasıyla yeterli uzaklıkta bulunan birden fazla cihazınızı kontrol edebilirsiniz. Kumandadan zamanlayıcı fonksiyonunu kullanmak için, kumandanın ON tuşuna, ardından TIMER tuşuna basın. Ünite sinyali aldığını göstermek için iki kez yanıp söner. Fabrikasyon olarak 2 saat çalışmaya göre ayarlanmıştır. Çalışma süresini çalışmasını istediğiniz sürenin butonuna basarak ayarlayabilirsiniz. Zamanlayıcı işlemini iptal etmek için, kumanda üzerinde bulunan TIMER OFF tuşuna basın. Ünite sinyali kabul ettiği göstermek için iki kez yanıp söner.

LAZE KUŞ VE FARE KOVUCU CİHAZLARIN BAKIM / TEMİZLİK
BX-Lazer KOVUCU cihazınızın ömrünün uzun olması için 6 - 8 saatlik çalışmadan sonra cihazınızı 30 dakika dinlendirmeniz tavsiye edilir.Temizleme zamanı kullanılan ortama bağlıdır. Temizlemeden cihazın içine toz girmemesi için mutlaka ön kısımda bulunan ışın çıkış penceresinin muhafazalarının ayar vidalarını gevşetip muhafazaları kapalı duruma getiriniz ve vidaları tekrar sıkınız. Cihazın kablosunu çıkarın, dış yüzeyini temizlemek için yumuşak bir bez kullanın.

Cihazınızın aynalarını temizlemek için önce ışın çıkış pencerelerini sonuna kadar açın. Kulak çubuğu gibi pamuklu bir çubukla aynaları çok dikkatli temizleyebilirsiniz. Temizlik sırasında optik temizlikte kullanılan kalitede alkol kullanabilirsiniz. Aynaları temizlerken çok yumuşak bir şekilde çubuğu bastırmadan temizleyin ve kesinlikle baskı uygulamayın. Cihazı elektriğe bağlayıp tekrar çalıştırmadan önce cihazın kuru olduğuna emin olun.

Lazer hayvan kovucu cihazınızı uzun süre kullanmadığınız durumlarda elektriğini kapatıp arkadaki anahtarı çıkarın. Böylece yetkisiz kullanmaları önlemiş, güvenliği sağlamış ve bir sonraki kullanım için cihazınızı sıfırlamış olursunuz.

SPESİFİKASYONU:
Lazer Güçü                         : Kırmızı: 650nm 100mW  -

                                 Yeşil: 532nm 50mW
lazer kuş kovucu cihazlar nasıl kullanılır Ünite Güçü                        : 4.9mW KIRMIZI +

              4.9mW YEŞİL
Güç Tüketimi                    : 50 Watt
Lazer Renkleri                   : Kırmızı + yeşil
Net Ağırlık                          : 1.5 kg
Elektrik bağlantısı            : AC 220 V, 50 Hz
Elektrik Akımı                    : 100 mA
Sınıflandırma                     : SINIF 3R
Boyut (mm)                       : Uzunluk 18.5 cm

              Genişlik 14.8 cm

              Yükseklik 7 cm
Sigorta                                 : 2A
Gövde                                 : Aluminyum döküm
Işın sapması                       : 60 °
Çalışma Sıcaklığı               : 0 ℃ -40 ℃
Güvenli çalışma Sıcaklığı: 0 ℃ -35 ℃

lazer kuş kovucu belgeleri

I. KAPSAMA / GÖRSEL DESEN DAĞITILIMI

Lazer ışınları karanlıkta daha iyi görülür. Işığın yapılması, uzaklara etki etmesi çalışacağı ortamın yapısına ve çevresine bağlıdır. Işınların önündeki duvarlar, kolon, kiriş ve benzer engeller ışınların rahat bir şekilde yayılmalarını engeller.  Cihazınızın lazer ışınlarının menzili 300 metre olup kapsama alanı takriben 930 m² dir. Işınların yayılmaları 30 derecelik bir açıyla (sağa-sola-aşağı-yukarı) olup koruyacağı alanı pasta dilimi gibi düşünün.

Lazer HAYVAN KOVUCU CİHAZLAR cihazınızdan çıkan ışınlar kuşlara fiziksel bir zarar vermez. Kuş kovucu  Cihazın çıkardığı renkli ışınlar ve şekiller kuşları korkutarak kaçmalarına sebep olur. Tek yönden gelen ışınlar kuşun arkasının dönük olduğu durumlarda yeterli etkiyi göstermez. Kuş yerleşiminin fazla olduğu yerde etkili koruma sağlayabilmek için birden fazla cihaz kullanılması gerekir.

VI. LAZER KUŞ KOVUCU CİHAZ UYGULAMALAR
Bird-X Lazer kuşların bahçe, tarla, tarımsal ekili alanlar, depolar, sevkiyat alanları, tren yolu kenarları, tüneller, alt geçitler, fabrika üretim holleriyle birlikte hangarlar, silolar, ahırlar, stadyumlar, arenalar, tekne evler, tarihi yapılar, müzeler, camiler, tekne evler, marinalar ve benzeri yerlerden korunması için geliştirilmiştir.

VII. LAZER KUŞ VEYA HAYVAN KOVUCU CİHAZ PROBLEMLERI
Her bir kuş problemi benzersiz bir meydan okuma oluşturuyor. Kuş problemini oluşturan bir sürü farklı sebepler yüzünden hiçbir kuş probleminin diğeriyle aynı olmadığı gözlemlenmiştir. Örneğin kuş türü, istilasının boyutu, yapısı ve fiziksel konumu gibi. Bu bariz farklılıklar sebebiyle Bird-X Lazer cihazının verimli kullanımı için katı kurallar uygulamak mümkün değil çünkü başarıya ulaşmak içini birçok çevresel faktör vardır. Cihazın işlevini arttıran, tek başına sihirli veya doğru bir kullanım metodu yoktur. Genellikle nihai bir çözümü bulmak için denemeler yapmak gerekir. Ortamın şartlarını değiştirmek, onların tüneme alışkanlıklarını da değiştirir. Kuşlar hareketli ortamlarda yaşamayı sevmezler. En faydalısı onların mevcut ve değişen ortamlara alışmasını engellemek için gerektiğinde (mesela ayda bir defa) BX-Laser cihazlarının yerlerini ve konumlarını değiştirmektir.

 • Eğer cihaz ışın çıkarmıyorsa elektrik bağlantısını kontrol edin.
 • Eğer çıkan ışınlar zayıf ve titrek gözüküyorsa:
 • Cihaz çok uzun süre çalışmış, aşırı ısınmış olabilir. Bu problem normal çalışma ortamı sıcaklığında  oluyorsa cihazı kapatıp 30 dakika dinlendirin. Beş dakika sonra artık ışınlar zayıf ve titre olmayacaktır. (Soğuk havalarda daha uzun sürebilir)
 • •Zayıf ve titrek ışın aynaların kirlenmesi sebebiyle de olabilir. Aynaları kontrol edip (ayna temizleme prosedürüne göre) temizleyin.

Özellikle inatçı ve / veya uzun vadeli kuş istilası problemlerinde kuşların tesisinize ilgisini azaltacak tedbirler almak gereklidir. Bu konuyla ilgili aşağıdaki “SİNERJİ VE DİĞER ÜRÜNLER” bölümüne bakın.

Temizlik ve temiz ortam çok önemlidir! Kuş Yönetimi Programında belirtildiği gibi, sorunlu alanda kuşların ilgisini çekebilecek (kuş pislikleri, tüyleri, kanatları, kuş ölüleri gibi) objelerin temizlenmesi gerekir. Ayrıca zaman zaman kontrol ederek kuşları cezbedecek gıda artıkları, çöpler, yuva yapmalarına yardımcı malzemeleri bölgeden temizleyin.

VII.  ÖNLEMLER

KUŞ KOVUCU CİHAZLAR  lazer Sınıf I’e göre imal edilmiş olup ışınların gücü her bir noktasında 1 miliwattan fazla değildir. Bu değerdeki lazer ışını da insan vücuduna veya gözüne zarar vermez. Lazer ışınlarına ve yansımalarına asla doğrudan bakmayın, gerektiğinde gözlerinizi korumak için koruyucu gözlük takın.

 • Hayvan kovucu Lazer ışınlarını diğer insanlara doğru tutmayın.
 • Lazer ışınlarını HERHANGİ BİR ZAMANDA göğe doğru yöneltmeyin.  Uçakların uçuş güvenliğine etkileyebileceğinden ceza almanıza da sebep olabilir.
 • Tamir sırasında elektrostatik hasar oluşmaması için elektrostatik bilek kayışı kullanın.
 • LAZER KUŞ KOVUCU Cihazın üzerine veya içine sıvı dökmeyin. Böyle bir durumda derhal elektrik bağlantısını kesin.
 • Cihazınızı doğrudan 220 Volt 50 Hz elektrik şebekesine bağlayarak kullanın. Kesinlikle reostalı güç sistemleriyle veya % 0 – 100 güç anahtarlı sistemlerle kullanmayın.
 • LAZER KUŞ KOVUCU ; Cihazınızı monte etmeden, temizlemeden, bakım yapmadan, herhangi bir parçasını değiştirmeden önce elektrik bağlantısını mutlaka kesin.
 • Bird-x lazer Cihazınızı iyi hava almasına dikkat ederek duvardan en az 15 cm uzaklıkta sağlam ve güvenli bir şekilde monte edin.
 • Cihazınızın yangın ve elektrik çarpmasına sebep olmaması için yüksek sıcaklık ve aşırı nemli ortamlardan uzak tutun. Kullanmadığınızda ünitenizi çıkarıp iyi bir şekilde yeniden kullanım için muhafaza edin.
 • Hayvan kovucu Cihazınızı yanıcı malzemelerden uzak tutunuz.
 • Lazer kuş veya hayvan kovucu Cihazınızı suyun içine veya yakınına koymayın. Sulu zeminde veya suyla kaplı bir alanda cihazınızı monte etmeyin.Lazer sistemlerinin kuralları FDA tarafından düzenlenir. Erişim numaraları dosyada bulunmaktadır. Ayrıca daha fazla bilgi için FDA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Lazer kuş veya hayvan kovucu Cihazınızı en az 3 metre yüksekliğe veya göz hizasının üzerinde bir yere monte edin.
 • KUŞ KOVUCU LAZER Cihazın ışınlarını ayna gibi yansıtıcı yüzeylere yönlendirmeyin.
 • KUŞ VEYA FARE KOVUCU LAZER Cihazın ışınlarını oda girişlerine yönlendirmeyin.
 • Cihazınızı iç mekanlarda (kapalı ortamlarda) kullanın. Dış mekan kullanımı tüm garantileri geçersiz kılar.
 • Bu cihaz lazer Sınıf I’e göre imal edilmiş olup ışınların gücü her bir noktasında 1 miliwattan fazla değildir. Bu değerdeki lazer ışını da insan vücuduna veya gözüne zarar vermez.
 • Lazer ışınlarına ve yansımalarına asla doğrudan bakmayın, gerektiğinde gözlerinizi korumak içi koruyucu gözlük takın.
 • Işınları diğer insanlara doğrudan yöneltmeyin.
 • Lazer ışınlarını HERHANGİ BİR ZAMANDA göğe doğru yöneltmeyin.  Uçakların uçuş güvenliğini etkileyebileceğinden ceza almanıza da sebep olabilir.
 • Tamir sırasında elektrostatik hasarı önlemek için antistatik bilek kayışı takın.
 • Cihazın üzerine veya içine sıvı dökmeyin. Böyle bir durumda derhal elektrik bağlantısını kesin.
 • Cihazınızı doğrudan 220 Volt 50 Hz elektrik şebekesine bağlayarak kullanın. Kesinlikle reostalı güç sistemleriyle veya % 0 – 100 güç anahtarlı sistemlerle kullanmayın.
 • Cihazınızı monte etmeden, temizlemeden, bakım yapmadan, herhangi bir parçasını değiştirmeden önce elektrik bağlantısını mutlaka kesin.
 • Hayavan kovucu Lazer Cihazınızı iyi hava almasına dikkat ederek duvardan en az 15 cm uzaklıkta sağlam ve güvenli bir şekilde monte edin.
 • Cihazınızın yangın ve elektrik çarpmasına sebep olmaması için yüksek sıcaklık ve aşırı nemli ortamlardan uzak tutun. Kullanmadığınızda ünitenizi çıkarıp iyi bir şekilde yeniden kullanım için muhafaza edin.
 • Cihazınızı yanıcı malzemelerden uzak tutunuz.
 • Cihazınızı suyun içine veya yakınına koymayın. Sulu zeminde veya suyla kaplı bir alanda cihazınızı monte etmeyin.
 • Lazer sistemlerinin kuralları FDA tarafından düzenlenir. Erişim numaraları dosyada bulunmaktadır. Ayrıca daha fazla bilgi için FDA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • LAZER KUŞ KOVUCU Cihazınızı en az 3 metre yüksekliğe veya göz hizasının üzerinde bir yere monte edin.
 • LAZER HAYVAN KOVUCU Cihazın ışınlarını ayna gibi yansıtıcı yüzeylere yönlendirmeyin.
 • LAZER FARE VEYA KUŞ KOVUCU Cihazın ışınlarını oda girişlerine yönlendirmeyin.
 • Cihazınızı iç mekanlarda (kapalı ortamlarda) kullanın. Dış mekan kullanımı tüm garantileri geçersiz kılar.
 • Cihazın ışınlarını insanlara veya evcil hayvanlara yakından tutmayın.

LAZER HAYVAN KOVUCU Cihazınızı kullandığınızda “Güvenli çalışma Sıcaklığı” değerlerine (0 ℃ ile 35 ℃ arası) dikkat ediniz.

"Özellikler" sıcaklık aralıkları uyunuz. Diyot lazer sıcaklığa karşı son derece duyarlıdır ve çıkış gücü sıcaklıkla dolaylı olarak orantılıdır. Sıcaklık çok düşükse, lazer, optimum çıkış gücüne çıkabilmek için ekstra zaman gerekebilir. Sıcaklık çok yüksek ise (mutlaka soğumasını sağlayın) diyot lazerin performansı düşer, ömrü azalabilir ve hazar görebilir.

Kenetli bağlantı radyasyona karşı güvenli bir bağlantıdır. Bu bağlantı yetkisiz ve tecrübesiz kişilerin lazer kaynağına yanlış müdahale ederek radyasyona maruz kalmalarını  önlemek için geliştirilmiştir. Gerekli müdahale fabrika tarafından özel anahtar kullanılarak yapılır. Tamir-servis işleri yetkili uzman bir teknisyen tarafından yapılmalıdır.

Dikkat - kontroller, ayarlar burada belirtilen kurallar dışında yapıldığında tehlikeli radyasyon yayılmasına neden olabilir.

 1. YEDEK PARÇALAR
  Uzaktan Kumanda (Universal) # BIRD-X LASER-REMOTE
  Emniyet Anahtarı (Universal) # BIRD-X LASER-KEY
  Uzaktan kumanda Pili  - Piyasadan temin edilebilir: 23A 12V Alkalin Pil

X. GARANTİ
Üreticinin Garantisi: Bird-X Lazer kuş kovucu cihazınız sevk tarihinden itibaren malzeme ve işçilik hatalarına karşı 6 ay garantilidir. Bu süre içinde meydana gelen arızalarda Bird-X Lazer kuş kovucu cihazların tamir etme veya değiştirme hakkını saklı tutar. Bird-X, Inc ile temasa geçerek talep halinde garanti süresi 30 aya kadar uzatılabilir.

Performans Garantisi: Müşteri sevk tarihinden itibaren 30 gün içinde Bird-X Lazerin fonksiyonundan  memnun değilse gönderi masrafları müşteriye ait olmak üzere cihazı geri alır ve müşterinin parasını geri öder. Geri alma işleminde iade kabul yazısı, gelen ürünün seri numarası ve hasarlı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Geri alma işleminde %15 stoklama bedeli düşülür. MALZEME VE İŞÇİLİK HATALI ÜRÜNLER DIŞINDA GERİ ALMA 30 GÜNDEN SONRA KABUL EDİLMEZ. İADE YALNIZ CHICAGO (ŞİKAGO) OFİSİNİN YAZILI YETKİSİYLE MÜMKÜNDÜR.Bird-x lazer cihazı türkiyede satış yetkisi

XI. SİNERJİ VE DİĞER ÜRÜNLER
En iyi sonuçlar için, Bird-X, Inc birden fazla Bird-X Lazer ve diğer cihazlardan kullanılmasını önerir.Farklı ürünlerin kombinasyonlarıyla yapılan korumaların uzun vadeli, inatçı kuş istilalarında kuş kontrolünün başarısını arttırdığı kanıtlanmıştır.

Bu konuda kombinasyon yapılabilecek ürünler hakkında +90 850 319 12 21 nolu telefondan, www.kovmatik.com web sitemizden veya info@kovmatik.com a mesaj göndererek daha fazla bilgi alabilirsiniz. BIRD-X türkiye distribütörü kovmatik 2be Satinalma A.Ş dir 

şÿTasarım ve İmalat:

 

300 N. Oakley Blvd. Chicago, IL  60612 USA

 

 

www.bird-x.com

 

 

kuş kovucu uygulamalar /kuş kovucu uygulayıcıkuş kovucu uygulama belgesi static