E-Çok Ucuz
KUŞ KOVUCU HOPARLÖR ÇALIŞMA ŞEKLİ

KUŞ KOVUCU HOPARLÖR ÇALIŞMA ŞEKLİ

KUŞ KOVUCU  HOPARLÖR ÇALIŞTIRMA AYARLARI

Kuş kovucu Hoparlör Çalıştırma anahtarı anahtar bölümündeki alt anahtardır. Bu anahtar vasıtasıyla cihazın kuş kovucu seslerini tüm hoparlörlerden aynı zamanda ve hoparlörleri sırasıyla çalıştırabilirsiniz. Rastgele Çalışma Anahtarı AÇIK ise (daha sonra hoparlörler rastgele sırayla birer birer sesleri çalacak. Rastgele Anahtarı KAPALI ise, hoparlörler sırayla çalışacak. Hoparlör ayarlarını aşağıdaki tabloya göre yapabilirsiniz.

Anahtar 6             Çalışma Modu      kuş kovucu hoparlör sesi
OFF (Kapalı)          Her seferinde bir hoparlör
ON (Açık)              Tek seferde tüm hoparlörler ÜZERİNE

PROGRAMLAMA ÖRNEĞİ

Kayıt Anahtarları                                Sonuçlar:
1, 3, 5 ve 6 "AÇIK" konumda             Çalınan Ses 1,3,5 ve 6

Mod Anahtarlar:
1 = "OFF" konumda                            Zaman aralığı KAPALI
2= “ON” konumda                              Orta, her 1-4 dakikada

3= "ON" konumda                              Gündüz çalışır

4 = "OFF" konumda                            saatlik sürede
5= "ON" konumda                              Sesler rastgele sırasız
6= "ON" konumda                              Bütün hoparlörler hep birlikte                                                            

KUŞ KOVUCU SES KONTROLÜ

Cihazın ön panelinde ses kontrol düğmesi vardır. Düğmeyi sola doğru çevirdiğinizde ses azalır, sağa doğru çevirdi-ğinizde ise ses yükselir.

DİKKAT: Cihazı açarken ses düğmesinin düşük seviyede olmasına dikkat edin. Ses çok yüksekse cihazı açtığınızda kulaklarınız rahatsız olabilir.

PROBLEM

ÇÖZÜMÜ

 

Cihaz açık fakat ses duyulmuyor,

Ses ayarlarını kontrol edin, Zaman ayarlarını kontrol edin, En az bir kuş sesi seçili olmalı

Cihaz açık ancak aynı sesi tekrar tekrar çalıyor.

Cihazı kapatıp en az 30 saniye bekleyerek tekrar açın.

Cihaz GÜNDÜZ veya GECE modda düzgün çalışmıyor.

Anahtar ayarlarını kontrol edin. Fotosel gözünün kapalı olup olmadı-ğına ve cihazın ön veya arkasında par-lak bir ışık olmamasına dikkat edin.

Cihaz 12 volt aküye bağlandığında düzgün çalışmıyor.

Aküyü kontrol edin. Cihazın güç anahtarını OFF pozisyonu alıp kapatın. Yeniden aküye bağlayın,     30 saniye sonra cihazı tekrar açın.

GÜÇ (ENERJİ) ANAHTARI

Güç anahtarı cihazın çalışmasını sağlar. Cihazı çalıştırmak için ON konumuna kaydırın. Cihazı kapatmak için anahtarı OFF konumuna getirin. Cihazı kapattığınızda tekrar çalıştırmadan önce mutlaka 30 saniye bekleyin. Aküyle (12 Volt) kullanıyorsanız akü kablo klipslerini aküden çıkarın.

PROBLEM GİDERME

PROBLEM

ÇÖZÜMÜ

Cihaz açık fakat ses duyulmuyor,

Ses ayarlarını kontrol edin, Zaman ayarlarını kontrol edin, En az bir kuş sesi seçili olmalı

Cihaz açık ancak aynı sesi tekrar tekrar çalıyor.

Cihazı kapatıp en az 30 saniye bekleyerek tekrar açın.

Cihaz GÜNDÜZ veya GECE modda düzgün çalışmıyor.

Anahtar ayarlarını kontrol edin. Fotosel gözünün kapalı olup olmadı-ğına ve cihazın ön veya arkasında par-lak bir ışık olmamasına dikkat edin.

Cihaz 12 volt aküye bağlandığında düzgün çalışmıyor.

Aküyü kontrol edin. Cihazın güç anahtarını OFF pozisyonu alıp kapatın. Yeniden aküye bağlayın,     30 saniye sonra cihazı tekrar açın.

dijital sonik kuş kovucu cihazlar

Kuş kovucu Cihazın başarılı olması zaman alır. Kuşları ve zararlıları alışkanlıklarından vazgeçirmek birkaç gün ya da hafta sürebilir. Maksimum etkileme için tüm önerileri uygulayın. "Anında" testlerle doğal koşulları çoğalmasını engelleyin ve kuş istilasının başarılı olmasına izin vermeyin.

kuş kovucu hoparlör süper birdxpeller proBird-X, Inc. 50 yıldır kuş kontrolü konusundaki uzmanlığı dünya çapında kabul edilmiştir. Biz geniş deneyim ve araştırmalar yoluyla uzman haline geldik. Sonuç olarak, biz sorunları analiz ederek ve her müşterinin özel durumuna ve ihtiyaçlarına göre önerilerde bulunarak çözüm sunmaktan mutluyuz. Buna ek olarak başarılı olabilmek için, kovucuları etkinleştirmeden önce, aşağıdaki önerilerin dikkate alınması gereklidir.

Kuşlardan korumayı düşündüğünüz alandan kuşları cezbeden yuvaları, kuş yavrularını, pislikleri, ölü kuşları ve evsel atıkları çıkarın. Hayvanların veya kuşların tüm kalıntılarını korunacak alanlardan temizleyin. Hayvanlar, kuşlar ve dışkıları birçok hastalığın taşıyıcısıdır ve bunları temizlerken dikkatli olun. Nefes ya da onlarla doğrudan temas etmeyin. Temizliğin nasıl yapılacağı hakkında sorularınız varsa bir uzmana danışın. (Yetişkin kuşlar yavrularını korumak için yaşadıkları alanlara geri dönmek isterler.) Gıda, yiyecek, çöp, yuva malzemeleri ve diğer çekici öğeleri alandan kaldırın.

Kuşların ve/veya hayvanların uçuş güzergahlarını, dolaştıkları alanları, girip çıktıkları yerleri, yuvalanma, beslenme ve tüneme alışkanlıklarını tespit edin. Hoparlörlerinizin yönlerini ve cihazınızın çalışma sürelerini tespit ettiğiniz bilgilere göre yapmalısınız. Kuşları mevcut yerlerinden  kovduğunuzda nerelere gidebileceğini de tahmin edip ek tedbirler almalısınız.

Temiz ve değişen ortam sağlamak. Yuvalandıkları alanları periyodik olarak temizlemek ve yeniden aynı yerlere gelmelerini engelleyebilmek için cihazınızın hoparlörlerini buna göre yönlendirmek. Gerektiğinde cihazı kısa süreli kapatıp tekrar açmak.

'Sezon' başlamadan önce kuşları engellemek için girip çıkabilecekleri yerleri tespit edip gereken ilave tedbirleri almanız gerekmektedir.

Sinerji yaratın yani ana cihaza ek cihaz ve ürünler de kullanın. Bu şekildeki kombinasyonlar kuşların kovulmasında daha büyük verim sağlar. Mesela elektronik cihazınıza ek diğer bir elektronik cihaz ve görsel ürünler her zaman faydalı ve daha çok etkilidir. Bu konularda daha fazla bilgi gerektiğinde bizimle temasa geçin.

Süper BirdXPeller PRO cihazınız her türlü işçilik ve malzeme hatalarına karşı satın alındığı tarihten itibaren altı ay süreyle garantilidir (uzatılmış garanti süresi mevcuttur). Bird-X normal şartlarda arızalı ürünleri tamir edebilir veya yenisiyle değiştirebilir. İade işlemi ise ancak Şikago ofisinin kabulü ve yetkisiyle mümkündür.

300 North Oakley Blvd. Chicaco,

 IL 60612 – USA

Türkiye ve Çevre Ülkeler Yetkili Distribütörü ve Çözüm Ortağı

kuş kovucu kovmatik Tel:  0850 390 12 2 1   

info@kovmatik.com  www.kovmatik.com

MONTAJDAN ÖNCE

Süper BirdXPeller PRO ürününüz Kontrol ünitesi, Cihaz bağlantı braketi, 4 adet hoparlör, 1 adet elektrik adaptörü, klipsli akü bağlantı kablosu ve kullanma talimatı ile birlikte gelir.

gelişmiş kuş kovucu cihazlar Kontrol ünitesinin ön kapağını sağ tarafta bulunan 2 adet mandalı kaldırarak açın. Elektrik bağlantı fişinin ve hoparlör kablolarının fişlerini alt bölümde bulunan (şekil 1 de görül-düğü gibi) yarıklı lastik yuvadan geçirerek fiş yuvalarına takın.

ÖNEMLİ: Montaja başlamadan elektrik güç ve hoparlör bağlantıları yapılmadan önce elektrik anahtarının OFF (KAPALI), ses kontrolünün saat yönü tersinde kapalı durumdan olduğuna dikkat edin.

MONTAJ

Güvenlikle ilgili önemli bilgiler:
a) Cihazı yağmur veya kar altında monte etmeyin.
b) Cihazı monte ederken güç kaynağı ve kontrol ünitesinin iç kısmı asla su veya kar almamalıdır.

c) 220 VAC ile çalışan bir güç kaynağının yalnızca kapalı alanda kullanılacağını unutmayın.

  1. Kontrol ünitesini duvara veya uygun bir yere dik konumda cihazla birlikte verilen braketi kullanarak monte edin. 
  2. Güç kaynağı adaptörünü 220 Volt elektrik prizine, kablosunun fişini de cihazın ön panelindeki POWER fiş yuvasına takın. Aküyle kullanacak-sanız 12 Volt akü bağlantı kablosunun fişini cihazınıza, siyah klipsi akünün negatif ( - )  kutbuna, kablodaki kırmızı klipsi ise akünün pozitif ( + ) kutbuna takın. Hem elektrik bağlantı prizi (veya akü) hem de kontrol ünitesi içindeki elektrik kablosunun bağlantıları su damlamalarından ve sızıntılarından korunmalıdır. Kontrol ünitesi üzerine sıvı dolu bir nesne koymayın. Güç kaynağı adaptörünü 220 Volt elektrik prizine, kablosunun fişini de cihazın ön panelindeki POWER fiş yuvasına takın. Aküyle kullanacaksanız 12 Volt akü bağlantı kablosunun fişini cihazınıza, siyah klibi akünün negatif ( - )  kutbuna, kablodaki kırmızı klipsi ise akünün pozitif ( + ) kutbuna takın. Hem elektrik bağlantı prizi (veya akü) hem de kontrol ünitesi içindeki elektrik kablosunun bağlantıları su damlamalarından ve sızıntılarından korunmalıdır. Kontrol ünitesi üzerine sıvı dolu bir nesne koymayın.
  3. Hoparlörlerin kuşların yoğun bulunduğu düzlemde, kuşlara doğru monte edilmeleri önerilir.
  4. Cihazınızın kayıt anahtarları, mod anahtarları, zaman anahtarı sıralı ve rastgele anahtarlarını isteğinize göre ayarlayın. (Kuş kovma programları ile ilgili tüm ayrıntılar için "SUPER BIRDXPELLER PROGRAMLAMA" bölümüne bakınız).
  5. Ses seviyesi ayarının DÜŞÜK (tüm yol saat yönünün tersine) olarak ayarlanmış olduğundan emin olun.
  6. Güç anahtarını ON konumuna kaydırın. Cihazınızın çalışmaya başlaması bir kaç saniye sürebilir.
  7. Sesi istediğiniz seviyeye ayarlayın.
  8. Kapağı kapatın ve mandallar kapağı kapalı tutacak pozisyonda olsun. Kapağın düzgün kapalı ve kilitli olduğundan emin olun. Kontrol ünitesinin içinin suya maruz kalabileceği yağmurlu havalarda kapağı açmayın.

SÜPER BIRDXPELLER PROGRAMLAMA

SÜPER BIRDXPELLER PRO Kuş Kovucu Cihazınızı programlamak için küçük bir tornavida, kürdan, ya da diğer küçük, sert bir nesne gerekir. Anahtar cihazın sol üst köşesinde “PROGRAM” bulunan switch-’lerdir (anahtar). Anahtar sağ konumda ise AÇIK, sol konumda ise KAPALI pozisyondadır.

KUŞ AYARI ANAHTARLARI

Kuş Ayar Anahtarları dizindeki ilk sekiz anahtarlardır. Her anahtarın karşısında kayde-dilmiş kuş kovucu sesleri vardır. 
Süper BirdXPeller PRO farklı rastgele seçilen bir frekansta o sesleri seçime göre sıralı veya sırasız çalabilmesine olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik, cihazınızın etkinliğini arttırmak için tasarlanmış ve sıralı, sırasız çaldırma anahtar ayarları birbirinden bağımsızdır.

NOT: SUPER BIRDXPELLER cihazınızın değiştirilebilir Ses Kartı ve Çipi vardır. Cihazla gelen Ses Kartındaki sesler etiketi üzerinde belirtilmiştir. Ses kartını değiştirmek istediğinizde kartı yuvasından dikkatlice çekip çıkarın ve yerine yeni kartınızı takın.

MOD AYARI ANAHTARLARI

Mod Ayarı anahtarlarıyla cihazınızı çeşitli çalışma mod-larına göre ayarlayın. Cihazı-nızı ihtiyacınıza göre kuşların yoğun olduğu zamanlarda, gece, gündüz veya tamgün çalışamaya programlayabilir-siniz.

Anahtar                 Mode veya Function
      1                       Süresiz çalışma zamanı
      2                       Süresiz çalışma zamanı
      3                       Cihazın zamanlamalı çalışması
      4                       Cihazın zamanlamalı çalışması
      5                       Sırasız çalışma Açık veya Kapalı
      6                       Hoparlör çalışması sıralı

GECİKME ANAHTARLARI

İki "Gecikme" veya Time Off Anahtarı Kuş anahtar-larının olduğu bölümde-dir. Kuş anahtarları aşa-ğıda yer almaktadır. Bu anahtarlar saniye veya kaydedilmiş sesler ara-sında geçen dakika sayı-sını kontrol eder. KISA ayar testi için uygundur, ancak uzun vadeli başarı için tavsiye edilmez. Cihaz seçilen kayıtları sıralı ve sırasız olarak toplam 48 saniye çalar sonra beklemeye girer. Cihazın OFF konumunda olmasında gecikme ve sırasız seçim etkilidir.

Cihaz sırasız (rastgele) modunda çalışıyorsa, o gecikme ayarı minimum değerden maksimum değere yükselir. Ünite sırasız (rastgele) modunda değilse, sadece minimum değeri geciktirir. Gecikme süresi 1 ve 2 nolu anahtarlar kullanılarak ayarlanır.

Anahtar 1             Anahtar 2             Gecikme Süresi
ON (Açık)              OFF (Kapalı)          Kısa
OFF (Kapalı)          ON (Açık)              Orta

ON (Açık)              ON (Açık)              Uzun

OFF (Kapalı           OFF (Kapalı)          Ekstra uzun

Mod                       Min.                       Maks.
Kısa                        17 saniye              50 saniye
Orta                       1 dakika                4:15 dakika
Uzun                      5 dakika                 10 dakika
Ekstra Uzun           10 dakika              30 dakika

ÇALIŞMA ZAMANI ANAHTARLARI

İki ''Zaman" anahtarları Gecikme anahtarının altın-dadır.  “Night Only = Yalnız Gece” cihazı yalnız geceleri çalıştırır. “Day Only = Yalnız Gündüz” cihazınızı yalnız gündüzleri çalıştırır. Gün ışığı duyarlı fotosel geceyle gündüzü gün ışığına göre ayarlar. Yeterli ışık olmayınca cihaz doğru çalışamayabilir. “24  Saat Modu”' seçildiğinde cihaz günün saatine bakılmaksızın sürekli çalışacaktır. Cihazınızın zamanlamalı çalışmasını aşağıdaki seçimlere göre yapabilirsiniz.

Switch 3                Switch 4                Çalışma zamanı
ON (Açık)              OFF (Kapalı)          Yalnız Gündüz
OFF (Kapalı)          OFF (Kapalı)          24 Saat
OFF (Kapalı)          ON (Açık)              Yalnız Gece

SIRASIZ (RASTGELE) ÇALIŞMA ANAHTARI

"Rastgele" anahtarı beşinci anahtardır. Rast-gele Modu ON açıldı-ğında, cihaz seçilen ka-yıtları rastgele (sırasız) çalacaktır. Zaman Kapalı “Time Off” seçildiğinde rasgele seçilen zaman süresince (Kısa, Orta, Uzun, Ekstra Uzun); ve hoparlörler (Hoparlör seçimi için aşağıdaki tabloya bakınız.) aşağıya bakınız Konuşmacı Çalıştırma anahtarı bir defada bir hoparlöre ayarlandıysa) rastgele bir kayıtlar birer birer çalınacak. Ünite Rastgele modunda çalışmadığı zaman, numara sırasına göre seçilen sıralanmış kayıtlar çalınacak. Zaman Kapalı seçildiğinde süre kısa olacaktır. Hoparlör seçiminde 1. Hoparlörden 4. Hoparlöre kadar birer birer çalınır.

Rastgele Modu kuşların önceden kaydedilmiş seslere alışkanlık kazanmasını engellemek için seçilmelidir. Cihazı rastgele (sırasız) modunda çalıştırmak için ayarlanması gereken değerler aşağıdadır.

Switch 5                Çalışma Modu
ON (Açık)              Rasgele modu açık
OFF (Kapalı)          Rasgele modu KAPALI
NOT: Cihaz her zaman seçilen sesleri yaklaşık 48 saniye boyunca bağımsız çalacak.

Tüm teknik servis ve garanti BIRD-X Türkiye Distribütörü www.kovmatik.com