E-Çok Ucuz
Hayvanlardan Bulaşabilen Hastalıklar

Hayvanlardan Bulaşabilen Hastalıklar

Hayvanlardan bulaşabilen hastalıklar

Bu hastalıkların sık görülenleri; Toksoplazma,  Şarbon, Brusella, Kuduz

Günümüzde hediyelerin içeriği değişim göstermekte ya da bizler de ev hayvanı sever bir toplum olmak yolundayız. Doğum günü hediyesi, mezuniyet hediyesi vb birbirimize sevimli kedi, köpek ya da benzeri evcil hayvanlar hediye ediyoruz.

Hayvancılık ise zaten ülkemiz kaynaklarının başında geliyor.

Gerek sevgi kaynağı gerek ekonomik yaklaşım olsun hayvanlarla temas edenlerin hayvanlar aracılıyla bulaşan ya da hayvanlardan bulaşan hastalıkların en azından bulaşma yolunu bilmelerinde fayda var diye düşünüyorum.

Bu hastalıkların sık görülenleri;

Toksoplazma (Toxoplasmosis): Kedilerin dışkılarında bulunan parazit yumurtalarından ağız ve solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Hastalık kadınlarda erken doğuma neden olabiliyor.


Şarbon (Anthrax): Hastalıklı sıcakkanlı hayvanların derisi üzerinde bulunan basilin insanlara deri, yiyecekler ve solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır.


Brusella(Brucellosis): Hasta olan koyun, keçi, sığır gibi hayvanların süt, salgı ve diğer atıkları ile doğrudan temas sonucu bulaşan bir hastalıktır.


Kuduz (Rabies): Beyinde öldürücü tahribat yapan hastalık yarasaların, kedi, köpek ve tüm etçillerin ısırığı, tükürüğü ve solunum yoluyla bulaşır.


Salmonella (Salmonellosis): Hasta domuz, sığır, at, köpek, kedi, vahşi hayvanlar ve kuşların dışkısında bulunan bakterinin bulaştığı su ve besinlerin oral yolla alınması ile insana bulaşır.


Leptospiroz: Çoğunlukla yabani memeli hayvanlar, özellikle fare ve kemirgenlerin idrar ve kanı ile kontamine olmuş toprak ya da suyla bulaşır.


Psittakoz (Psittacosis, Papağan Hastalığı): Muhabbet kuşu, güvercin, papağan, hindi, ördek ve kazların dışkısından yayılan tozların solunmasıyla insana bulaşır.


Lyme Hastalığı: Geyik, köpek ve fareden kene ısırığı ile bulaşır.


Veba: Kedilerin ısırması, tırmalaması ile ve pirelerle geçebilir.


Tularemi: Özellikle tavşanlarda görülür. Kedilerin ısırma ve tırmalamasıyla da bulaşır.


Bunların dışında Sporotrichozisi, Toxacaracanis, Echinococosis gibi mantar ve parazit enfeksiyonları kedi ve köpeklerden insana geçebilen diğer hastalıklardır.

Ancak unutmayın aşı, düzenli kontrol, sık el yıkamak ve hijyenik kurallara uyum ve ile tüm bu hastalıklar önlenebilir


Kuş Dışkılarındaki Tehlikeler !

Güvercin ve Martı ların taşıdığı Hastalıklar

Güvercinler üzerinde barındırdıkları kene gibi zararlıları, pire ve kuş bitlerini insanlara yayabilir. Kuşlar ve dışkıları üzerinde zararlılar yaşar, ancak kuş ayrıldığında tüneme alanlarında parazitler  yeni gıda arayışı içinde binaları istila edebilir.

Güvercinler ve martılar da sizi ciddi olarak hasta edebilecek bazı kötü hastalıkları barındırıyor:

Salmonella(Güvercin ve martılar) -  Bu bakteriler güvercin dışkısında depolanır. Salmonella ve paratifoya neden olabilir.

Papağan Hastalığı (Güvercin ve Martı) – Bu enfeksiyon kurutulmuş dışkılardaki bakterilerin teneffüs edilmesi ve kuşların tüylerinden bulaşır.

Kuş Gribi(Martılar) – Bu virüs dışkı ile temas halinde veya  kuşların salgıları ile insanlara  bulaşabilir.

Koli Basili (E.coli) (Martılar) - Kalın bağırsak iltihabı ve septisemi gibi hastalıklara yol açabilir.

Mantar Enfeksiyonları(Martılar) - Histoplasmosis ve Cryptococcosis’i içermektedir ve kuş pisliği ile taşınırlar.

Kuş Biti – Genellikle kuş yuvalarında ve tüneme alanlarında bulunur. Genellikle kuşların kanı ile beslenirler ama aynı zamanda insanları da ısırabilirler.