E-Çok Ucuz
  BİZİ ARAYIN
  ONLİNE SATIŞ
Güvercinler

Güvercinler

Güvercinler  İlk Haberleşme Aracı  ;

Güvercinler binlerce yıldır insanlarla beraber yaşamakta olup,ilk güvercin resimlerine Milattan Önce 3000'de Mezopotamya'da(günümüzde Irak) kil tabletler üzerinden ulaşılmıştır. Mezopotamya'da Sümerler günümüzde şehirlerde gördüğümüz yabani güvercinlerden beyaz güvercin üretmişlerdir. Antik çağlarda insanlar beyaz güvercinleri mucize olarak görmüş.Onları kutsal sayıp,tapınmışlardır. 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında haberleşmede aktif olarak kullanılmışlardır.1.Dünya Savaşı sırasında Cher ami (sevgili dost) adındaki güvercin düşman hatlarından Fransızlara haber taşımış.Ayağından ve göğsünden vurulmasına karşın 25 dakika uçmaya devam etmiştir.Binlerce askerin hayatını kurtaran Cher ami'ye Fransız hükümeti bir madalya vermiştir.
Güvercinler kullanılarak oluşturulan ilk iletişim ağı Milattan Önce 5. yüzyılda Suriye ve Persler arasında kurulmuştur.Daha sonra Milattan Önce 12. yüzyılda Suriye,Mısır,Bağdat ve diğer şehirler arasında güvercinler aracılığıyla bir haberleşme ağı kurulmuştur. Özellikle Avrupa'da 16. 17. ve 18. yüzyıllarda güvercin gübresi çok değerlenmiştir.Çiftlik gübresinden daha kaliteli olduğu anlaşılmış.Çalınmasın diye güvercin kafeslerinin önüne nöbetçiler koymuşlardır.
-Bazı güvercin türleri havada takla atmaktadır.Bunun nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber dengeden veya eğlence amacından dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir.
-Güvercinler insanlar tarafından evcilleştirilen ilk kuşlardır.
-Stockholm'deki güvercinler metronun işleyiş sistemini kavramış.1990'lardan itibaren metroyu kullanmışlardır.
-Dr. Dalila Bovet ve ekibi Paris'te güvercinler üzerine yaptıkları bir araştırmada güvercinlerin insan yüzlerini tanıdığı sonucuna ulaşmıştır.Güvercinleri belli aralıklarla beslemiş.Farklı zamanlarda farklı kıyafetlerle gelseler bile güvercinlerin onları tanıdığını farketmiştir.
-Güvercinlerin gözleri çok keskindir.İnsanlar çevreyi 3 ışık spektrumuyla algılarken, bu sayı güvercinlerde 5'tir.Bu da neredeyse aynı renk tonundaki renkleri ayırt edebilmelerini sağlıyor.

-1950'lerde, psikolog B.F Skinner hayvan davranışının yalnızca içgüdüyle değil, dış etkenlerle yönlendirildiğini göstermeye çalıştı. Durumu kanıtlamaya yardımcı olması için, güvercinlere masa tenisi oynamayı öğretmeyi başarmıştır.
-Saatte 160 kilometre hızla uçabilirler.
-2009'da Winston adlı bir güvercin, Güney Afrika'nın en büyük web firması tarafından sunulan ADSL hizmetinden daha hızlı çıktı. Kuş, internet sağlayıcısı Telkon'dan akan verilere karşı başın 60 kilometrelik bir rotada 4GB bellek  taşıyordu. Winston, verileri bir saatten fazla bir sürede fiziksel olarak aktarabilirken, dijital olarak yüklenmesi yaklaşık iki saat sürdü.
-1840'lı yıllarda Paul Julius Reuter, en büyük uluslararası haber ajanslarından biri olmaya başlamadan önce bilgiyi zamanında dağıtmanın daha iyi yollarından söz ediyordu. Reuters  telgraf kullanmaya karar verdikten sonra yakında işinden çıkmış olmasına rağmen, bir haber servisini başlatmaya yönelik ilk girişimlerinde taşıyıcı güvercin sürülerini kullanılarak yazışmalarını çok geniş bir kitleye ulaştırmıştır.Bu şekilde güvercinler Reuters haber ajansının kurulmasına yardım etmiş oldu.

kaynak  : https://www.cokilgincbilgiler.com/?Syf=26&Syz=556285&/G%C3%9CVERC%C4%B0NLER-HAKKINDA-%C4%B0LG%C4%B0N%C3%87-B%C4%B0LG%C4%B0LER,B%C4%B0L%C4%B0NMEYENLER