E-Çok Ucuz
  BİZİ ARAYIN
  ONLİNE SATIŞ
Erkan Çağatay Kuruoğlu ile yabani kuşlar ve mücadele yöntemleri ilgili haber

Erkan Çağatay Kuruoğlu ile yabani kuşlar ve mücadele yöntemleri ilgili haber

2be Satınalma Hizmetleri A.Ş. CEO

Erkan Çağatay Kuruoğlu

“ Kovmatik, kategorisinde öncü Türk markası olarak dünyadaki yerini aldı!’’

‘’Dünyada Türk markası olarak yer alabilmek; fikirleri bilimle buluşturmak, yüksek kalitede hizmet vermek ve daima gelişerek kendi markanla ürün satmaktır.’’

Gelişen sanayii ve teknoloji ile birlikte yeni yeni meslekler yeni iş kolları ortaya çıkmaktadır. Bu gelişimi tüm dünyada ile birlikte yaşamaktayız.  Yeni gelişmeler ışığında oluşan meslek ve ürünlere ülkemizde hızla dahil olmakta, dünyadaki yerini dünya standartlarında ülkemizde uygulanmaktadır. İşte bu haberimizin konusunda bu meslek ve ürünlerden biri olan kuş kontrol yöntemi ve yabani kuşlarla mücadele şekil ve yöntemleridir. 

Konusunda dünya standartlarında yerini almış, kısa zamanda ülkemizin yanı sıra yakın coğrafyamız ve Avrupa’nın önemli markalarımdan biri olmuş Kovmatik şirketininim inceliyoruz. Konuğumuz, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Erkan Çağatay Kuruoğlu ile ”Kovmatik” ve kuş kontrol yöntemlerini konuştuk.

 

Erkan Çağatay Kuruoğlu kimdir?

 

Uzun yıllar uluslararası firmalarda 22 yıl üst yöneticilik yapmış olan Erkan bey , dünyadaki bu gelişmeleri ve ürünleri Avrupa’da görüp fark ettikten sonra , Almanya, İngiltere, ABD, İtalya, İspanya, Kanada’da  2 yıla yakın yaptığı inceleme ve araştırmalardan sonra bu yöntem, ürün ve hizmetleri ülkemize getirme kararı almış. Bu araştırmalar Türkiye’deki bazı üniversiteleri dahil ederek Ar-Ge çalışmalarına başlanmış. Dünyanın en gelişmiş yöntemleri ülkemize kazandırırken bir taraftan da üniversitelerle Yapılan Ar-Ge çalışmalarında bir Türk markası olan  “Kovmatik“ markasıyla yeni ürünler üretilerek ihracat yapar noktaya geçilmiştir. Bugün “Kovmatik” markasıyla 12 ülkeye ihracat yapar noktaya olan Kovmatik Türkiye’de konusunda lider firma olmuş. Erkan bey ile samimi ortamda yapılan bu sohbeti sizlerle paylaşıyoruz. 

 1. Kuş sorunu nedir?

Kuşlar, ülkemizde bilinenin aksine sanayimizin ve özellikle insan yaşamının olduğu yerlerde ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Son yıllarda anlaşılmaya başlandı ki, kuş dışkılarının; insan sağlığına, ürün ve gıda güvenilirliğine, ham maddeye, üretilmiş mamul ürünlerine ve ihracata hazır ürünlere ekonomik olarak çok fazla kayıplar yaşatmaktadır. Bu kayıpları önlemek için, çeşitli çalışmalar yeni yeni anlaşılıp başlıyor. Sorunu özetleyecek olursak; özellikle ihracat yapan firmaların, ihracat esnasında karşılaştıkları sorunların hemen hemen %30’u kuş dışkılarından kaynaklı ihraç edilen ürünün iade sürecidir. Ürünün reddedilmesi, gümrüklerden içeri alınmaması veya müşterin bu konuda şikâyetçi olması, Türk Sanayisine ciddi sıkıntılar oluşturuyor. Sorunu, basit bir kuş dışkısı olarak görmeyelim çünkü kuşlar göçmen hayvan oldukları için hastalıkları *(İRCOVİRÜS, E-COLİ, TUBERCULOSIS (VEREM), HEXAMİTİASİS PARAMYXOVİRÜS (SALLABAŞ), PLASMODİOSİS (SITMA), Pox (Frengi - Çiçek), ORNİTHOSİS, ONE EYE COLD (TEK GÖZ SOĞUK ALGINLIĞI), Kronik Solunum Yolu Hastalıkları)* yayma konusunda doğal taşıyıcı görevi görmektedir, bu yüzden kuşla mücadele son derece önemlidir.  

 1. Kuşlarla Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Gelişmiş ülkelerde uygulanan kuşlarla mücadele yöntemlerinin tamamını ülkemize getirdik. İlk olarak fiziki engelleyici, 2. Cihazlarla kuşları engelleme, 3. Olarak da natürel mücadele yöntemidir. Bu 3 kategoriyi açacak olursak; Fiziki bariyer dediğimiz, kuş filesi, kuş teli ve kuş önleyici malzemelerdir. Kuşların fiziki olarak istenilmeyen alanlara girmesini engelleyen bir bariyer görevi gören bir uygulamadır. %99’a yakın bir çözüm sağlar. Bu mücadelede bütünlük çok önemlidir yani birkaç tane tel ya da file alıp yerleştirdiğimizde sonucun başarılı olması pek muhtemel değildir. Kuş kontrol uygulamaları, uzman ekipler tarafından bilinçli ve profesyonel olarak uygulanması gerekiyor. Kuşlar yuvalandıkları alanı yaşam alanı olarak kabul ediyorlar. Naturel korucular da yuvalanmalarını engelleyen ve kuşların burunlarını hedef alarak rahatsız edici koku yayar ve uzaklaştırmayı sağlar, tamamen organiktir. Genelde sanayide, tarımda ve fabrika içlerinde kullanılıyor. Naturel kovucular, jel ve sıvı olarak kategorilendirilebilir. Kuş kovucu cihazlar ise, lazer, sonik ve ultrasonik olarak üçe ayrılır. Lazer kovucular kuşların gözlerine hitap ediyor. Kullanım alanı olarak genelde fabrika içlerinde, çatı ve baca aralarında, kısacası dış ve iç alanlarda kuşları görsel olarak rahatsız ederek o bölgeden uzaklaşmalarını sağlıyor. Lazer kovucular, kuşları uzaklaştırmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Sonik ve Ultrasonik cihazlar da kendi içinde sesli ve sessiz olarak ayrılıyor. Yani; sonik sesli cihazdır, Ultrasonik ise sessiz bir şekilde sinyaller yayarak uzaklaştırma sağlar. Ultrasonik cihazlar daha küçük ölçeklidir. İç alanda, depo kapılarında ve fabrika girişlerinde kullanılıyor. Kuşların frekans algısı insanlardan farklı olduğu için insanlar cihazın yaydığı sesleri duyamaz.

 1. Kuş kovucu Cihazların etki alanları ne kadar?

30 metrekareden 200.000 metrekareye kadar tek cihazla çözüm alternatiflerimiz var. Yani bugün bir havalimanında sorun çözebilmek için de cihazımız var bir odanın içerisindeki ya da balkondaki kuş sorununu çözebilmek için de farklı alternatif ve çözümlerimiz var. O yüzden kuşlarla ilgili bir sorun yaşanıyorsa mutlaka bize danışın, doğru cihaz önerelim. Sadece ev, balkon veya güneş enerji santralleri, hidroelektrik santraller, havalimanları ve büyük fabrikalar gibi düşünmeyin her alan için doğru çözüm vardır. Bunu uygulamak da doğru ekiple olmalıdır. Tekrar söylüyorum cihaz tek başına bir çözüm değildir. Doğru ekip ve doğru bilgiyle uygulanmazsa hangi cihaz olursa olsun başarısız olur.

 1. Bahsettiğiniz uygulamalar için ürün malzeme ve kalitesini nasıl kontrol ediyorsunuz?

Uygulama ne kadar profesyonellik gerektiriyorsa ürünlerin kalitesi de en az o kadar önemlidir. Yine fileden örnek verecek olursak tekstil filesi ya da balık ağı tarzında malzemeler kullanılmamalıdır. Biz, polietilen; yani nem ve küf yapmayan, hava şartlarına ve güneş ışınlarına dayanıklı file tercih ediyoruz.

 1. Kuşların bu cihazlara alışıp tekrar gelmeleri mümkün mü?

Lazer, sonik ve ultrasonik cihazlar; gezer frekanslıdır, kartlı sistemle çalışır. Kuşların alışkanlık yapamayacağı 8 farklı modül ile çalışır. Bu ses ya da sinyaller belirli periyodlarla değiştiği için hayvanların alışkanlık yapmalarını engelliyor.

 1. Kuş  sağlığına bir zararı var mıdır?

Bu yöntemlerin tamamı (ultrasonik, sonik, lazer ve natürel kovucular) kuş kontrol yöntemi sınıfındadır. Kuşların alışkanlıklarını değiştirmeye yöneliktir. Altını çizerek belirtmek istiyorum, hiçbir şekilde kuşlara zarar vermiyoruz. Zaten bizim yaptığımız bu işlemler kuşlara çok ciddi bir fayda sağlamaktadır. Çünkü kuşlar fabrika içinde yuvalandıkları zaman yumurtaları düşüyor, ölüyorlar, aç kalabiliyorlar. Biz onları doğal ortamına yönlendiriyoruz. Fabrika ortamında yaşayan kuşların %40’ı sağırdır, yüksek bir ses desibelinin olduğu yerde bulunmaktan işitme kaybı yaşıyorlar. Lazer kovucular görsel etki sağladığı için sağır olsa da uzaklaştırabiliyor. Kaynak yapılan veya parlayıcı madde üretilen yerlerde bulunan kuşların gözlerinde sorun meydana geliyor, çözüm nedir? Ultrasonik ya da natürel kovucu. Dolayısıyla ortamın durumuna göre alternatif çözümler vardır.

 1. Kuş kovucu diğer ürünlerle, sizin satışını yaptığınız ürünler arasındaki fark nedir?

Bazı ürünlerinde sesler sabit frekanstadır. Gezer frekans olmadığı için alışkanlık yapabiliyor ama bizim cihazlarımızda öyle bir durum söz konusu değil. Bird-X’in yanı sıra bizim, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde geliştirdiğimiz cihazlarla ilaveler yapıyoruz.

Dünyadaki en iyi cihazları kullanmakla iş bitmiyor çünkü sahada farklı sorunlar tespit edebiliyoruz. Bu sebeple tespit edilen sorunlara yönelik ürün geliştirmeleri yapılması gerekiyor ve biz, üniversitelerden ar-ge desteği alarak ürün geliştirmelerini en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz.

 1. Kuş kontrol yöntemlerini nasıl bir yol izleyerek uyguluyorsunuz?

Müşterimiz bizi ücretsiz danışma hattımızdan aradığında hemen kaydını alıyoruz. Sorun tespit edilip rapor haline getiriliyor. Daha sonra ne uygulamamız gerektiğine teknik ekip ve mühendislerimiz karar veriyor. Ne kadar etkisi olur nasıl çözülür, hangi yöntem uygulanmalı, alan durumuna göre fiziki bariyer, cihaz ya da organik kovucular mı gibi sorularla hangisinin uygulanacağına karar verilir. Tabii bu uygulama seçeneklerinde kısım kısım uygulanabileceği gibi her üç yöntem aynı zamanda da kullanılabilir. Örneğin sadece file uygulaması yapılmış ve sorun tam anlamıyla çözülememiş bu durumda diğer yöntemlerimizle tamamlıyoruz. Çünkü bizim ilk önceliğimiz iş ortaklarımızın emnuniyetini kazanmak ve bu sayende güven bağımızı oluşturmak.

 1. Satış sonrası çalışmalarınız nelerdir?

İş ortağımızla çalışmaya başladığımızda sorunu çözülse bile yaptığımız uygulamayı zaman zaman kontrol ediyoruz. İyiyse mutlu olurum, kötüyse üzülürüm ve üzülmemek için en iyisini yapıyoruz. Ekibimiz gidip uygulama yaptığında şirketin patronu olarak bizzat gidip kontrolü ben yapıyorum. Haftanın belirli günleri kendime zaman ayırıyorum, Türkiye’nin neresinde olursa olsun yaptığım işi kontrol ederim. Ekibime de belirli periyodlarda bu 3 yıl olabileceği gibi 5 yıl da olabilir, uygulama sonrası işin takibini sağlatıyorum.

 1.   Kuş sorunun tespiti nasıl olmalıdır?

Kuş sorunu ciddi anlamda milli ekonomimize zarar vermektedir. Mutlaka bir işletmenin kuruluş aşamasından önce araştırma yapılmalıdır. Eğer sorun potansiyeli varsa hemen bu işe öncelik verip kuş kontrol yöntemlerine başvurulmalıdır. Kuşlar yerleştikten sonraki maliyetle ilk uygulama esnasındaki maliyet çok farklı oluyor. Bu sebeple Sanayi, Üretim ya da Depolama yapan firmalara daha sonrasında maddi bir zarara girmemeleri için önerimiz, kuşlarla nasıl mücadele edeceğinizi uzmanlardan destek alarak çözüm uygulatmaları olur.

 1.   Ürünleri nasıl temin ediyorsunuz?

Biz, dünyanın alanında lider 5 markasının Türkiye Distribütörüyüz. En iyi markaları tespit ederek, en iyi teknolojiyi geliştirip daha iyi cihazlar ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bird-X Amerika menşeili, dediğiniz marka dünyada kuş kovucu yöntemlerde en iyi markasıdır. Swissinno İsviçre menşeili marka, kategorisinde en çok satan markadır. Teknolojiye yatırım yaptıkları için başarılılar. Onlarla bizim rekabet edebilmemiz için önce o teknolojiyi getirip üzerine ilave etmemiz gerekiyor.

Bugün kovucu cihazlar fazla bilinmiyorsa da yarın çok daha fazla bilinecek. Yarına bugünden hazır olmamız lazım, yarını bugünden görmemiz lazım.

 1.    Bahsettiğiniz markalar dünya çapında ünlü olsalar da bizim ülkemizde   bilinmiyordu. Ülkemize siz tanıttınız ancak Kovmatik, Bird-X’den daha önce geliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Güzel bir konuya değindiniz teşekkür ederim. Biz ülkemize farklı cihazlar ve alternatiflerini getiriyoruz ancak her şey insan içindir, bilginin değeri çok yüksek. Bahsettiğimiz gibi cihaz tek başına çözümü vermediği için doğru ve uzman ekip her şey demektir. Biz Bird-X’den çalışmaktan en memnun oldukları firma olduğumuzu söylüyorlar ve bu bizi çok mutlu ediyor. Cihazlarla ilgili bilgi sahibi olmamızın yanı sıra kuşlarla ilgili de bilgi sahibi olduğumuz için başarıyı elde edebiliyoruz. Personelimize yatırım yaptık, çalışan tüm ekibimiz yeterlilik belgeleri var ve daima geliştiriyoruz. Bir şeyi öğretmek için önce bilmek gerekiyor, bilimin olduğu yere gittik öğrendik, ülkemize getirip üzerine ilave ettik. Türk insanı mevcudu korumaz, mevcudu alır; etüt eder üzerinde çalışıp geliştirir daha iyisini yapar. Sadece alıp satmak bizim işimiz değil. Geçen yıl Türkiye’nin en iyi markası seçildik. 2 yıldır üst üste tüketici ödülü aldık. Yılın markaları seçildik, çeşitli basın yayın kuruluşlarıyla görüştük. Yani sorunun bu kadar büyük olduğunu sektörü oluşturduğumuzda gördük. Çözümün varlığını bile bilmiyordu insanlarımız. Hakkari’ye de, Edirne’ye de Artvin’e de çözümü her yere götürüyoruz. Ya biz gidiyoruz inceleme ve uygulama yapıyoruz ya da cihaz yolluyoruz. Dolayısıyla müthiş bir ilgi oldu. Azerbeycan’dan, Irak, Suriye ve Kosova’ya kadar ülkemizin çevresinde uygulama yapıyoruz. Geçenlerde Kıbrıs’ta 4000 metrekare alana sahip çok güzel bir üniversitenin kuş sorununa çözüm getirdik.

Artık insanlar ‘ben bu hayvana zarar vermeden nasıl uzaklaştırırım?’ diye sorgulayıp araştırıyor ve karşılarına biz çıkıyoruz.

 1.    Sadece kuş kontrol yöntemleri üzerine mi çalışmalar yapıyorsunuz?

Hayır, biz kovucu cihazlar üzerinde Türkiye’nin en önemli firmasıyız. Ana kategorimiz kuş kovucular ancak kedi – köpek kovucular, fare ve haşere kovucular gibi birçok hayvanı kapsayan cihaz ve çözümlerimiz var. Hayvanları öldürmeden uzaklaştırabilmemiz gerekiyor. Çünkü var olan bir doğa dengesi var. Bu denge içinde hayvanların önemi büyük, bu sebeple canlılara zarar vermemin doğru olmadığına inanıyoruz.

 

 1.    Satışlarınızı internet üzerinden de gerçekleştiriyor musunuz?

Elbette varız. Ulusal satış firmaları dışında kendi satış plarformumuz olan e-cokucuz.com adresinden de satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Kovmatik resmi sitemiz sadece bilgi amaçlıdır, girip yazıları okuyabilir, araştırabilirsiniz. Sahada yapılan uygulamaların video ve görselleri, cihazlar nasıl çalışır gibi bilgiler yer alıyor.

 1.     Kimlerle çalışıyorsunuz?

7200’den fazla müşterimiz oldu, yaklaşık olarak 1000 tanesi kurumsal firmalar, 300 tanesi resmi kurumlar. Kuş sorunu her yerde var; evde de var, sanayide de var, boğazda da var, yalıda da var, yazlıkta da var, tarım arazisinde de var. Bizim sorunumuz kuş değil, kuşları sadece bizim yaşam alanımızdan kuşları uzaklaştırmak ve doğal yaşam alanına göndermektir. Altını çizerek belirtmek istiyorum; insancıl, çevreci, hayvan dostu mücadele yöntemi uyguluyoruz. Bizim ürünlerimizde zararlı hiçbir şey bulunmuyor. Zarar vermediğimiz için de mücadele etmesi zorlaşıyor. Kuşlar elbette doğamız için olmalı ama insanın yaşadığı yerde olduğunda insana da kendisine de zarar veriyor.

https://www.e-cokucuz.com/kategori/kus-kovucu-urunler