E-Çok Ucuz
  BİZİ ARAYIN
  ONLİNE SATIŞ
BİRD-X  BB PRO KUŞ KOVUCU KULLANMA KILAVUZU

BİRD-X BB PRO KUŞ KOVUCU KULLANMA KILAVUZU

ULTRASONİK FREKANS ANAHTARI

Ultrasonik sesler seçtiğiniz ayarlardan bağımsız çalınır. YÜKSEK MED ve DÜŞÜK ultrasonik ses frekansına bakın. DÜŞÜk ses ve üçlü ses kombinasyonlarıyla başlamanızı öneririz.  (Örnek olarak, rutin bakım sırasında)

PROGRAMLAMA ÖRNEĞİ

Kayıt Anahtarları                                Sonuçlar:
1, 3, 5 ve 6 "ON" açık konumda       Çalınan Ses 1,3,5 ve 6

Mod Anahtarlar:
1 = "OFF" konumda                           
2= “ON” konumda                              Orta, her 1-4 dakikada

3= "ON" konumda                               

4 = "OFF" konumda                            Yalnız Gündüz çalışır
5= "ON" konumda                              Sesler rastgele sırasız

SES KONTROLÜ

Cihazın ön panelinde (sonik) ses kontrol düğmesi vardır. Düğmeyi sola doğru çevirdiğinizde ses azalır, sağa doğru çevirdiğinizde ise ses yükselir.

DİKKAT: Cihazı açarken ses düğmesinin düşük seviyede olmasına dikkat edin. Ses çok yüksekse cihazı açtığınızda kulaklarınız rahatsız olabilir.

GÜÇ (ENERJİ) ANAHTARI

Güç anahtarı cihazın çalışmasını sağlar. Cihazı çalıştırmak için ON konumuna kaydırın. Cihazı kapatmak için anahtarı OFF konumuna getirin. Cihazı kapattığınızda tekrar çalıştırmadan önce mutlaka 30 saniye bekleyin. Aküyle (12 Volt) kullanıyorsanız akü kablo klipslerini aküden çıkarın.

PROBLEM GİDERME

PROBLEM

ÇÖZÜMÜ

Cihaz açık fakat ses duyulmuyor,

Ses ayarlarını kontrol edin, Zaman ayarlarını kontrol edin, En az bir kuş sesi seçili olmalı

Cihaz açık ancak aynı sesi tekrar tekrar çalıyor.

Cihazı kapatıp en az 30 saniye bekleyerek tekrar açın.

Cihaz GÜNDÜZ veya GECE modda düzgün çalışmıyor.

Anahtar ayarlarını kontrol edin. Fotosel gözünün kapalı olup olmadı-ğına ve cihazın ön veya arkasında par-lak bir ışık olmamasına dikkat edin.

Cihaz 12 volt aküye bağlandığında düzgün çalışmıyor.

Aküyü kontrol edin. Cihazın güç anahtarını OFF pozisyonu alıp kapatın. Yeniden aküye bağlayın,     30 saniye sonra cihazı tekrar açın.

Cihazın başarılı olması zaman alır. Kuşları ve zararlıları alışkanlıklarından vazgeçirmek birkaç gün ya da hafta sürebilir. Maksimum etkileme için tüm önerileri uygulayın. "Anında" testlerle doğal koşulları çoğalmasını engelleyin ve kuş istilasının başarılı olmasına izin vermeyin.

Bird-X, Inc. 50 yıldır kuş kontrolü konusundaki uzmanlığı dünya çapında kabul edilmiştir. Biz geniş deneyim ve araştırmalar yoluyla uzman haline geldik. Sonuç olarak, biz sorunları analiz ederek ve her müşterinin özel durumuna ve ihtiyaçlarına göre önerilerde bulunarak çözüm sunmaktan mutluyuz. Buna ek olarak başarılı olabilmek için, kovucuları etkinleştirmeden önce, aşağıdaki önerilerin dikkate alınması gereklidir.

Kuşlardan korumayı düşündüğünüz alandan kuşları cezbeden yuvaları, kuş yavrularını, pislikleri, ölü kuşları ve evsel atıkları çıkarın. Hayvanların veya kuşların tüm kalıntılarını korunacak alanlardan temizleyin. Hayvanlar, kuşlar ve dışkıları birçok hastalığın taşıyıcısıdır ve bunları temizlerken dikkatli olun. Nefes ya da onlarla doğrudan temas etmeyin. Temizliğin nasıl yapılacağı hakkında sorularınız varsa bir uzmana danışın. (Yetişkin kuşlar yavrularını korumak için yaşadıkları alanlara geri dönmek isterler.) Gıda, yiyecek, çöp, yuva malzemeleri ve diğer çekici öğeleri alandan kaldırın.

Kuşların ve/veya hayvanların uçuş güzergahlarını, dolaştıkları alanları, girip çıktıkları yerleri, yuvalanma, beslenme ve tüneme alışkanlıklarını tespit edin. Hoparlörlerinizin yönlerini ve cihazınızın çalışma sürelerini tespit ettiğiniz bilgilere göre yapmalısınız. Kuşları mevcut yerlerinden  kovduğunuzda nerelere gidebileceğini de tahmin edip ek tedbirler almalısınız.

Temiz ve değişen ortam sağlamak. Yuvalandıkları alanları periyodik olarak temizlemek ve yeniden aynı yerlere gelmelerini engelleyebilmek için cihazınızın hoparlörlerini buna göre yönlendirmek. Gerektiğinde cihazı kısa süreli kapatıp tekrar açmak.

'Sezon' başlamadan önce kuşları engellemek için girip çıkabilecekleri yerleri tespit edip gereken ilave tedbirleri almanız gerekmektedir.

Sinerji yaratın yani ana cihaza ek cihaz ve ürünler de kullanın. Bu şekildeki kombinasyonlar kuşların kovulmasında daha büyük verim sağlar. Mesela elektronik cihazınıza ek diğer bir elektronik cihaz ve görsel ürünler her zaman faydalı ve daha çok etkilidir. Bu konularda daha fazla bilgi gerektiğinde bizimle temasa geçin.

Süper BirdXPeller PRO cihazınız her türlü işçilik ve malzeme hatalarına karşı satın alındığı tarihten itibaren altı ay süreyle garantilidir (uzatılmış garanti süresi mevcuttur). Bird-X normal şartlarda arızalı ürünleri tamir edebilir veya yenisiyle değiştirebilir. İade işlemi ise ancak Şikago ofisinin kabulü ve yetkisiyle mümkündür.

300 North Oakley Blvd. Chicaco,

 IL 60612 – USA

 

Türkiye ve Çevre Ülkeler Yetkili Distribütörü ve Çözüm Ortağı

Tel:  0850 390 12 21 www.kovmatik.com info@kovmatik.com  

MONTAJDAN ÖNCE

Süper BirdXPeller PRO ürününüz Kontrol ünitesi, Cihaz bağlantı braketi, 4 adet hoparlör, 1 adet elektrik adaptörü, klipsli akü bağlantı kablosu ve kullanma talimatı ile birlikte gelir.

Kontrol ünitesinin ön kapağını sağ tarafta bulunan 2 adet mandalı kaldırarak açın. Elektrik bağlantı fişinin ve hoparlör kablolarının fişlerini alt bölümde bulunan (şekil 1 de görül-düğü gibi) yarıklı lastik yuvadan geçirerek fiş yuvalarına takın.

ÖNEMLİ: Montaja başlamadan elektrik güç ve hoparlör bağlantıları yapılmadan önce elektrik anahtarının OFF (KAPALI), ses kontrolünün saat yönü tersinde kapalı durumdan olduğuna dikkat edin.

NASIL ÇALIŞIR 

Sonik ve ultrasonik sesler dört hoparlörden sırayla çalınır. Sonik sesler seçtiğiniz programa göre çalar, ultrasonik sesler ise gece ve gündüz her zaman aktif olup sonik programlama sırasında çalmazlar.

MONTAJ

Güvenlikle ilgili önemli bilgiler:
a) Cihazı yağmur veya kar altında monte etmeyin.
b) Cihazı monte ederken güç kaynağı ve kontrol ünitesinin  iç kısmı asla su veya kar almamalıdır.

c) 220 VAC ile çalışan bir güç kaynağının yalnızca kapalı alanda kullanılacağını unutmayın.

  1. Kontrol ünitesini duvara veya uygun bir yere dik konumda cihazla birlikte verilen braketi kullanarak monte edin. 
  2. Güç kaynağı adaptörünü 220 Volt elektrik prizine, kablosunun fişini de cihazın ön panelindeki POWER fiş yuvasına takın. Aküyle kullanacak-sanız 12 Volt akü bağlantı kablosunun fişini cihazınıza, siyah klipsi akünün negatif ( - )  kutbuna, kablodaki kırmızı klipsi ise akünün pozitif ( + ) kutbuna takın. Hem elektrik bağlantı prizi (veya akü) hem de kontrol ünitesi içindeki elektrik kablosunun bağlantıları su damlamalarından ve sızıntılarından korunmalıdır. Kontrol ünitesi üzerine sıvı dolu bir nesne koymayın.
  3. Hoparlör konumlandırma: Hoparlörlerinizi panel veya pano yüzeyine iki hoparlörü aynı yükseklikte diğer iki hoparlörü farklı yükseklikte monte edin. Konumlarken merkezi bir yerden hoparlörleri dört ayrı yöne veya korumak istediğiniz alanın köşelerine yerleştire-bilirsiniz. Hoparlörlerin önünde fiziksel engeller olmadığında kuşlar seslerden daha fazla rahatsız olacaklardır. Eğer hoparlörleri yerleştireceğiniz yer seçiminizin doğru olduğundan emin değilseniz kablo bağlarıyla geçici olarak istediğiniz yere monte eder, daha sonra yer seçiminden emin olunca oraya yerleştirirsiniz. Kuş yoğunluğu kule, çatı, tente veya başka yerde ise yukardaki önerilere göre hoparlörlerinizi yönlendirip sesleri çeşitlendirin.
  4. Cihazınızı istediğiniz gibi ayarlayın. Nasıl program-layacağınız konusunda "BROADBAND PRO PROG-RAMLAMA" bölümüne bakın.
  5. Ses seviyesi ayarının DÜŞÜK (tüm yol saat yönünün tersine) olarak ayarlanmış olduğundan emin olun.
  6. SES FREKANSI ANAHTARINI YÜKSEK pozisyona alın. Cihazınız çalışmaya başlayacaktır.
  7. Sesi istediğiniz seviyeye ayarlayın.
  8. Kapağı kapatın ve mandallar kapağı kapalı tutacak pozisyonda olsun. Kapağın düzgün kapalı ve kilitli olduğundan emin olun. Kontrol ünitesinin içinin suya maruz kalabileceği yağmurlu havalarda kapağı açmayın.

BROADBAND PRO PROGRAMLAMA

BROADBAND PRO Kuş Kovucu Cihazınızı programlamak için küçük bir tornavida, kürdan, ya da diğer küçük, sert bir nesne gerekir. Anahtar cihazın sol üst köşesinde “PROGRAM” bulunan switch’lerdir (anah-tar). Anahtar sağ konumda ise AÇIK, sol konumda ise KAPALI pozisyondadır.

KUŞ AYARI ANAHTARLARI

 Kuş Ayar Anah-tarları dizindeki ilk sekiz anahtar-lardır. Her anah-tarın karşısında kaydedilmiş kuş kovucu sesin tanı-mı takılabilir hafı-za kartının bulun-duğu yerdeki anahtar panelindedir.

İyi sonuç alabilmek için yırtıcı kuş sesleriyle kuş ağlamalarını kombine edin. Daha fazla başarı için zaman zaman bu kombinasyonları değiştirmenizi tavsiye ederiz bağımsızdır.

NOT: BROADBAND PRO cihazınızın değiştirilebilir Ses Kartı ve Çipi vardır. Cihazla gelen Ses Kartındaki sesler etiketi üzerinde belirtilmiştir. Ses kartını değiştirmek istediğinizde kartı yuvasından dikkatlice çekip çıkarın ve yerine yeni kartınızı takın.

MOD AYARI ANAHTARLARI

Mod Ayarı anahtarlarıyla cihazınızı çeşitli çalışma modlarına göre ayarlayın. Cihazınızı ihtiyacınıza göre kuş çığlığı sesinden kuş ağlaması sesine geçiş sürelerindeki gecikme sürelerini, gece, gündüz veya tamgün çalışamaya programlayabilirsiniz.

Anahtar                 Mod veya işlevi
      1                       Gecikme süresi ayarı
      2                       Gecikme süresi ayarı
      3                       Çalışma süresi ayarı
      4                       Çalışma süresi ayarı
      5                       Sırasız çalışma Açık veya Kapalı

Her türlü seçiminizde ultrasonik sesler her zaman aktif durumdadır.

GECİKME ANAHTARLARI

İki "Gecikme" Anahtarı Kuş sesi anahtarlarının olduğu bölümdedir. Kuş anahtarları aşağıda yer almaktadır.

Cihaz değişik gecikme modunda ayarlandığında bir sesten bir sese geçerken saniye veya dakika gecikme sağlanır. Kısa süre test için uygun olabilir ancak başarılı sonuç için uygun değildir.

Cihaz seçilen kayıtları programlamanıza göre sıralı ve sırasız olarak çalar sonra beklemeye girer. Cihazın OFF konumunda olmasında gecikme ve sırasız seçim etkilidir.

Cihaz sırasız (rastgele) modunda çalışıyorsa, o gecikme ayarı minimum değerden maksimum değere yükselir. Ünite sırasız (rastgele) modunda değilse, sadece minimum değeri geciktirir. Gecikme süresi 1 ve 2 nolu anahtarlar kullanılarak ayarlanır.

Anahtar 1             Anahtar 2             Gecikme Süresi
ON (Açık)              OFF (Kapalı)          Kısa
OFF (Kapalı)          ON (Açık)              Orta

ON (Açık)              ON (Açık)              Uzun

OFF (Kapalı           OFF (Kapalı)          Ekstra uzun

Mod                       Min.                       Maks.
Kısa                        17 saniye              50 saniye
Orta                       1 dakika                4:15 dakika
Uzun                      5 dakika                 10 dakika
Ekstra Uzun           10 dakika              30 dakika

ÇALIŞMA ZAMANI ANAHTARLARI

İki ''Zaman" anahtarları Gecikme anahtarının altındadır.  “Night Only = Yalnız Gece” cihazı yalnız geceleri çalıştırır. “Day Only = Yalnız Gündüz” cihazınızı yalnız gündüzleri çalıştırır. Gün ışığı duyarlı fotosel geceyle gündüzü gün ışığına göre ayarlar. Yeterli ışık olmayınca cihaz doğru çalışamayabilir. “24  Saat Modu”' seçildiğinde cihaz günün saatine bakıl-maksızın sürekli çalışacaktır. Cihazınızın zamanlamalı çalışmasını aşağıdaki seçimlere göre (3. ve 4. Anahtarlarla) yapabilirsiniz.

Anahtar 3             Anahtar 4             Çalışma zamanı
ON (Açık)              OFF (Kapalı)          Yalnız Gündüz
OFF (Kapalı)          OFF (Kapalı)          24 Saat
OFF (Kapalı)          ON (Açık)              Yalnız Gece

SIRASIZ (RASTGELE) ÇALIŞMA ANAHTARI

"Rastgele" son anahtardır. Rastgele Modu seçildiğinde seçilen kayıtları rastgele (sırasız) çalınacaktır. Rastgele modu kapalı olduğunda seçilenler sırayla çalınacaktır.

Rastgele Modu kuşların önceden kaydedilmiş ses-lere alışkanlık kazanmasını engellemek için seçilme-lidir. Cihazı rastgele (sırasız) modunda çalıştır-mak için ayarlanması gere-ken değerler (5 nolu anahtar) aşağıdadır.

Anahtar 5             Çalışma Modu
ON (Açık)              Rasgele modu açık
OFF (Kapalı)          Rasgele modu KAPALI