E-Çok Ucuz
  BİZİ ARAYIN
  ONLİNE SATIŞ
Kuş Kacıran sistemlerde Lazer Kovucu Çözümler

Kuş Kacıran sistemlerde Lazer Kovucu Çözümler

LAZER KUŞ KOVUCU (DIŞ MEKANLAR İÇİN) Bird-X Lazer

Lazer Kuş Kovucu Sistemli Cihazları ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE MUTLAKA OKUYUNUZ

I. GİRİŞ

Bird-X, Inc., dünyanın kuş kontrol  konusunda uzmanlığıyla benzersiz etkili ve ekolojik açıdan güvenli kuş kovucu ürünlerin üreticisi olarak “Gelecek Nesil” kuş kontrol cihazını duyurmaktan gurur duyar. Bird-X Lazer Kuş Kovucuları geliştirmek için Uzay Çağı son sistem elektronik teknolojileri kullanmıştır. Cihazın güvenli çalışması için, cihazı monte etmeden ve elektrik vermeden önce bu kullanma talimatını okuyun, aşağıda listelenen güvenlik önerilerini uygulayın, bu talimatta ve cihaz üzerinde yazılı tüm uyarılara uyunuz.

Bird-X, Inc 1964 yılından beri kuş kontrolü konusunda dünya lideri kabul edilmiştir.

Bird-X, Inc ultrasonik ve sonik cihazlar, lazer ve insansız hava aracı monteli kovucu cihazlar, görsel kovucu, toksik olmayan doğal ürünler, yanar döner iritasyon folyoları, kuş fileleri, avişok şoklama şeritleri dahil olmak üzere çeşitli kuş kovucu ürünleri geliştiren, üreten ve dünyanın her yerine satan tek şirkettir.

Ayrıca sürekli yeni ürünler geliştirilmektedir.

Bird-X, Inc. teknik ekibi geniş deneyimleri, saha çalışmaları ve araştırmalarıyla uzman haline gelmiştir. Sonuç olarak, satış danışmanlarımız problemleri analiz ederek her müşterinin özel durumuna ve ihtiyaçlarına göre öneriler yapabilir. Buna ek olarak, Bird-X, Inc. deneyimlerini ve çözümleri müşterileriyle paylaşmak için “case study = örnek uygulamalar” kütüphanesi oluşturarak müşterileriyle paylaşır.

II. KUŞLARIN KONTROLÜ NEDEN GEREKLİDİR?

 1. Kuş pislikleri çirkin ve tehlikeli olup zeminlerin kayganlaşmasına neden olur.
 2. B.Kuş pisliği, özellikle (okyanuslar veya yollardan) tuz etkileri ve / veya sert hava koşulları ile kombine oluğunda çelik ve beton gibi birçok malzeme için aşındırıcı özelliktedir. Bu korozyon yapıların sağlamlığını ve bütünlüğünü zayıflatır.
 3. Kuş pislikleri sağlıksız - hatta ölümcüldür. En az altmış bulaşıcı hastalıklar kuşlar ve onların dışkıları ile ilişkilendirilmiştir.
 4. Kuş pisliğini temizlemek maliyetlidir. "Temizlik" için harcanan zaman ve malzeme giderleri geri dönüşümsüz masraflardır.
 5. E. Kuşlar yıkıcıdır. Zeminlere, duvarlara ve ekipmanlara zarar verirler. Enerji hatlarınıza, makinalarınıza zarar vererek işinizin durmasına ve ekstra tamir masraflarına sebep olurlar.  Kuşların ürik asit dışkısı uçak, otomobil, teknelere ve diğer dayanıklı tüketim mallarına zarar verirler. İlaç, yemek kimyasal madde üretimlerinde paletleri kirleterek ürünleri kullanılmaz hale getirirler. Kemirerek, gagalayarak izolasyonlara zarar verirler.
 6. USDA, OSHA, yerel sağlık kurulları ve diğer hükümet kuruluşları kuş pisliği problemleri için şirketleri kontrol altına alır, problemler giderilmezse şirketlere büyük para cezası verilir veya şirketler kapatılır.

III. KUŞ YÖNETİMİ PROGRAMI

Hiçbir kuş istilası sorunu diğer bir kuş istilası sorunuyla aynı değildir.  Herhangi iyi bir mühendislik projesinde olduğu gibi araştırmayla başlayınız.  Başarı; zamanlama, organizasyon ve çeşitliliğe bağlıdır. Öncelikle kuş sorunu ile ilgili bilgi toplayın:

 1. Kuşların ve onların alışkanlıklarını araştırın. Kuşların cinsleri, miktarları, uçuş zamanları, yönleri, giriş, çıkış, yuvalanma, beslenme ve tüneme alışkanlıkları gibi bilgileri toplayın.
 2. Mekanınızı kontrol edin. Kuşların mekanınızda neleri çekici bulduğunu tespit edin ve aynısını komşu mekanlar için de yapın.
 3. Kuşların cazip bulduklarını kaldırın. Bird-X Lazeri çalıştırmadan önce korumaya alacağınız alanı kuş pisliklerinden, tüylerden, kuş ölülerinden temizleyin ve varsa yuvalarını kaldırın. Yetişkin kuşlar yavrularına yardımcı olmak, korumak için tekrar gelebilirler. Yemek artıklarını, kuşları cezbedici çöpleri ve yuva yapmalarına yardımcı olabilecek malzemeleri korunacak alandan temizleyin.
 4. Temiz ve değişken bir ortam sağlayın. Koruma etkinliğini arttırmak için periyodik olarak korunacak alanı temizleyin, Bird-X Lazer cihazının yerini ve pozisyonunu (bakış yönünü) değiştirin ve zaman zaman kısa süreler için cihazınızı durdurun.
 5. Erken önlem alın. Her zaman kuş sezonu gelmeden Bird-X Lazer cihazınızı kullanmaya başlayın. Böylelikle kuşların korumak istediğiniz alana gelmelerini daha kolay önlersiniz. Çünkü kuşları yaşadıkları alandan kovmak daha fazla çaba gerektirir.
 6. Ürünleri sinerjiyle kullanın. Yani kullanmak istediğiniz ana ürünü diğer kuş kovucu ürünlerle kombine edin. Mesela Lazer cihazıyla birlikte sonik/ultrasonik cihaz, fiziksel engelleyiciler (tüneme önleyici şişler, jel, kuş korkutucu balonlar ve şeritler) kombinasyonuyla cihazınızdan daha fazla verim elde edersiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.
 7. Kuşların gidebileceği alternatif yerleri düşünün. Kuşları mevcut yerlerinden kovduğunuzda nereye gidebileceklerini tahmin edin ve ona göre önlem alın. Korumak istediğiniz alandan sizin kullandığınız yakın bir alana, (yani depodan yükleme boşaltma alanına gibi) gideceklerse cihaz tercihlerinizi buna göre yapmanız gerekir.
 8. Yasal ve çevre koruma kanun ve kurallarına dikkat ederek bulunduğunuz çevredeki yasaları öğrenin ve halkla ilişkilere de önem verin.

 IV. BIRD-X LASER-OUT KUŞ KOVUCU

 CİHAZIN KISA TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ

LAZER ingilizce; Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (uyarılmış radyasyon salınımlarıyla ışığın kuvvetlendirilmesi) cümlesindeki kelimelerin baş harflerinin alınmasından türetilmiş bir kelimedir. Lazer; çok şiddetli ışık parıltıları oluşturan ışık kaynağıdır. Radyasyon terimi aynı zamanda radyoaktif maddeler veya iyonlaştırıcı radyasyonu tanımlamak için kullanılır. Bu bağlamda lazer kelimesi görünür ya da görünmez ışık kullanılarak bir enerjiyi transfer etme anlamına gelir.

Kuş kovma alanında ilk olarak el tipi Lazerler kuş istilalarına karşı hava alanlarında kuşların meydana getirdiği uçak kazalarını önlemek amacıyla iş gücü, ekipman ve zaman tasarrufu için kullanılmaya başlanmıştır. Bird-X müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine bu kanıtlanmış teknolojiyi uzun yıllar süren araştırmalarla geliştirerek kentsel, endüstriyel ve ticari binalarda kuş sorunlarının çözümü ve kuşların kovulması için zaman ve işgücü kaybına sebep olan el tipi lazerlerin yerine bugünkü haline getirmiştir. Bird-X Lazer sistemli kuş kovucular 50 – 100 miliwat (mW) gücündeki lazer diyotuyla 3R sınıfı doygun kırmızı ve yeşil renkli iki ışık üretip bunları birbirleriyle karıştırarak çok renkli şekiller elde eder. Bu renk ve şekillerin kuşların kovulması için çok etkili oldukları görülmektedir. Işınlar sırasız (alışkanlık kazandırmayan) rastgele bir sürü desen/şekil oluşturur. Diyot lazer teknolojisi 1980’lerin başında küçük boyutları, düşük güç tüketimi ve düşük maliyetiyle yaygın kullanılmaya başlamıştır. Diyot lazerler bu avantajları dolayısıyla kuş kovucu sistemler için idealdir.

Güvenli çalışma için cihazınızı monte etmeden, çalıştırmadan önce bu kullanma talimatını dikkatli okuyup gerek bu talimatta, gerekse cihaz üzerinde belirtilen güvenlik kurallarına mutlaka uyunuz.

MONTAJ VE ÇALIŞTIRMA
Bird-X Laser 12 Volt elektrik bağlantısıyla çalışır. Cihaz 220 Voltu 12 volta çeviren adaptörlü elektrik kablosu, uzaktan kumanda, montaj için gerekli bağlantı parçası ve kullanma talimatıyla gelir.

Cihazınızı kutusundan dikkatlice çıkarın (kesinlikle düşürmeyiniz) cihazınızı ve parçaları kontrol edin, nakliye sırasında herhangi bir hasar oluşmadığından emin olun. Eksik ve hasarlı görünüyorsa bizi hemen arayın.

Elektrik Bağlantısı: Cihazınızın monte ettikten sonra cihazınızla gelen adaptöre bağlı kablonun bir ucunu cihazınıza diğer ucunu uygun 220 Volt elektrik olan topraklı prize takınız.

Cihazınızın fişini bağlayacağınız prizin topraklı olmasına dikkat edin ve topraksız priz kullanmayın. Ayrıca şebeke voltajınızın da 220 Volt olduğundan emin olun. Farklı voltajlar cihazınıza zarar verir.

Cihazınıza elektrik verdikten sonra cihaz çalışmaya başlar. Cihazla gelen uzaktan kumandayla cihazınızı kapatıp tekrar açabilir ve istediğiniz zamanlarda çalışması için gereken programlamayı yapabilirsiniz.

Uzaktan kumanda ve çalışma zamanı programlanması için aşağıda detaylı bilgi verilmiştir.

Kablonun fişini doğru pozisyonda adaptördeki yuvaya takın ve fişi yerleştirdikten sonra plastik somunu dikkatlice sıkın.

Kurulum / Montaj: Bird-X Lazer cihazınızı tercihan bağlantı parçasını dik konumda monte edin. Cihazınızın aşağı veya yukarıya yönlendirilmesini boğazda bulunan vidayı gevşetip açarak ayarlayabilirsiniz.

Yatay ve çapraz yüzeylere monte etmeyin. (Her türlü yüzeye monte edebilmek için aksesuarlarımız mevcut olup lütfen sorunuz.)

Montajınızı cihazla verilen montaj koluyla yapınız. Cihazınızı iyi hava almasına dikkat edin ve havalandırma bölümünü kesinlikle tıkamayın, kapatmayın. İyi havalanmayan cihaz ısınacağından farklı ışınlar çıkarabilir. Cihazdan çıkan ışınların istenmeyen bölümlere ulaşması ve çalışanları rahatsız etmemesi için ön tarafta bulunan bölmeden cihazınızın etki alanını ayarlayabilirsiniz. Bu ayarı yapmak için vidaları gevşetip sınırlama braketlerini istediğiniz konumda ayarlayarak vidaları tekrar sıkınız.

Bird-X Lazer kuşların, hayvanların alışkanlık kazanmasını önlemek için önceden programlanmıştır.

Her 5 dakikada 5 ile 15 dakikada değişen aralıklarla AÇIK / KAPALI pozisyona değişir. Bu devreye girip çıkma pozisyonu Bird-X Lazer çalıştığı sürece devam eder.

Cihazın Otomatik Çalışması:

Bird-X Lazer kuşların, hayvanların alışkanlık kazanmasını önlemek için önceden programlanmıştır.

Her 5 dakikada 5 ile 15 dakikada değişen aralıklarla AÇIK / KAPALI pozisyona değişir. Bu devreye girip çıkma pozisyonu Bird-X Lazer çalıştığı sürece devam eder.

Işın Çıkış Pencesi

Cihazın ön bölümünde bulunan Işın Çıkış Penceresini vidalarını gevşeterek açık konuma getiriniz ve vidaları tekrar sıkın. Elinizle sıkarken fazla güç kullanmanız gerekmemektedir. Cihazınız çalıştığında ışınlar insanları rahatsız ettiğinde yine bu pencereden sınırlama yapabilirsiniz.

İlk Kez Kullanım:
Bird-X Lazer cihazınızı ilk çalıştırma:

1.Bird-X Lazer cihazınızı doğru şekilde monte ettikten sonra elektrik fişini takınız.

2.Cihazınız çalışmaya başlayacaktır.

3.Işın çıkış penceresini ışınların çıkacağı şekilde açık duruma ayarlayın.

4.Uzaktan kumandayla da lazer cihazınızı açıp kapayabilirsiniz. Kumandanızla cihazınızın çalışma süresini programlayıp  (2, 4, 6 veya 8 saat) çalışmasını ve durmasını kontrol edebilirsiniz. Kumandanız yeterli uzaklıktan aynı model diğer lazer cihazlarını da kontrol edebilir. Kumandanızla cihazınızı 20 metre uzaklıktan kontrol edebilirsiniz.

(Uzaktan kumanda ile) Zamanlanmış çalışma:

Cihazın kullanımı üç türlü yapılabilir:

 • Doğrudan cihaz çalıştırılır,
 • Uzaktan kumandayla; Cihazınızı uzaktan kumandanın ON tuşuna basarak çalıştırabilir, OFF tuşuna basarak durdurabilirsiniz. Uzaktan kumandanın etki mesafesi 20 metredir. Uzaktan kumandanın etkisini arttırmak için anteni açın ve kumandayla cihaz arasında duvar, dolap gibi bir engel olmamasına dikkat edin.
 • Zamanlamalı kullanım (Uzaktan kumanda ile)

İlk kullanımdan önce Uzaktan Kumanda ünitesine pil (ürünle verilir) takın. Uzun ömür için, uzun süre kullanımda değilken kumandadan pili çıkarın.
NOT: BX-Lazer cihazınızın kumandasıyla yeterli uzaklıkta bulunan birden fazla cihazınızı kontrol edebilirsiniz. 
Kumandadan zamanlayıcı fonksiyonunu kullanmak için, kumandanın ON tuşuna, ardından TIMER tuşuna basın. Fabrikasyon olarak 2 saat çalışmaya göre ayarlanmıştır. Çalışma süresini çalışmasını istediğiniz sürenin butonuna basarak ayarlayabilirsiniz.

Zamanlayıcı işlemini iptal etmek için, kumanda üzerinde bulunan TIMER OFF tuşuna basın.

BAKIM / TEMİZLİK

BX-Lazer cihazınızın ömrünün uzun olması için 6 - 8 saatlik çalışmadan sonra cihazınızı 30 dakika dinlendirmeniz tavsiye edilir.
Temizleme zamanı kullanılan ortama bağlıdır. Temizlemeden cihazın içine toz girmemesi için mutlaka ön kısımda bulunan ışın çıkış penceresinin muhafazalarının ayar vidalarını gevşetip muhafazaları kapalı duruma getiriniz ve vidaları tekrar sıkınız.
Cihazın kablosunu çıkarın, dış yüzeyini temizlemek için yumuşak bir bez kullanın.

Cihazınızın camını temizlemek için önce ışın çıkış pencerelerini sonuna kadar açın. Kulak çubuğu gibi pamuklu bir çubukla camı çok dikkatli temizleyebilirsiniz. Islak mendillerle temizlemeyin çünkü camı çizer. Temizlik sırasında optik temizlikte kullanılan kalitede alkol kullanabilirsiniz. Camı temizlerken çok yumuşak bir şekilde çubuğu/pamuğu bastırmadan temizleyin ve kesinlikle baskı uygulamayın. Temizledikten üzerinde pamuk parçaları kalmamasına özen gösteriniz.

Çok kirlenme olduğu durumlarda muhafazaları çıkararak temizlik yapabilirsiniz. 5 nolu vidaları ve 3 nolu ışın penceresi sınırlayıcılarını çıkarın. Daha sonra 4 nolu vidaları sökerek 2 nolu muhafazayı çıkarıp 1 nolu koruyucu camı temizleyebilirsiniz. Sonra sırasıyla söktüğünüz parçaları yerine takın. Cihazı elektriğe bağlayıp tekrar çalıştırmadan önce cihazın kuru olduğuna emin olun.
Lazer cihazınızı uzun süre kullanmadığınız durumlarda elektriğini kapatıp adaptörü fişten çekin.

Böylece yetkisiz kullanmaları önlemiş, güvenliği sağlamış ve bir sonraki kullanım için cihazınızı sıfırlamış olursunuz.

SPESİFİKASYONU:
Lazer Güçü                         : Kırmızı: 650nm 100mW   

Yeşil                                    : 532nm 50mW
Ünite Güçü                        : 1 mW KIRMIZI +1 mW YEŞİL
Güç Tüketimi                    : 50 Watt
Lazer Renkleri                   : Kırmızı + yeşil
Net Ağırlık                          : 1.5 kg
Elektrik bağlantısı            : AC 220 V, 50 Hz
Elektrik Akımı                    : 100 mA
Sınıflandırma                     : SINIF 3R
Boyut (mm)                       : Uzunluk 18.5 cm Genişlik 14.8 cm Yükseklik 7 cm
Sigorta                                 : 2A
Gövde                                 : Aluminyum döküm
Işın sapması                       : 60 °
Çalışma Sıcaklığı               : 0 ℃ -40 ℃
Güvenli çalışma Sıcaklığı: 0 ℃ -35 ℃

Su sızdırmazlık seviyesi : IP65

V. KAPSAMA / GÖRSEL DESEN DAĞITILIMI

Lazer ışınları karanlıkta daha iyi görülür. Işığın yayılması, uzaklara etki etmesi, çalışacağı ortamın yapısına ve çevresine bağlıdır. Işınların önündeki duvarlar, kolon, kiriş ve benzer engeller ışınların rahat bir şekilde yayılmalarını engeller.  Cihazınızın lazer ışınlarının menzili gün ışığında 180 metre, karanlıkta 300 metre olup kapsama alanı takriben 930 m² dir.

Işınların yayılmaları 30 derecelik bir açıyla (sağa-sola-aşağı-yukarı) olup koruyacağı alanı pasta dilimi gibi düşünün.

Lazer cihazınızdan çıkan ışınlar kuşlara fiziksel bir zarar vermez. Cihazın çıkardığı renkli ışınlar ve şekiller kuşları korkutarak kaçmalarına sebep olur. Tek yönden gelen ışınlar kuşun arkasının dönük olduğu durumlarda yeterli etkiyi göstermez. Kuş yerleşiminin fazla olduğu yerde etkili koruma sağlayabilmek için birden fazla cihaz kullanılması gerekir.
VI. UYGULAMALAR

Bird-X Lazer kuşların bahçe, tarla, tarımsal ekili alanlar, depolar, sevkiyat alanları, tren yolu kenarları, tüneller, alt geçitler, fabrika üretim holleriyle birlikte hangarlar, silolar, ahırlar, stadyumlar, arenalar, tekne evler, tarihi yapılar, müzeler, camiler, tekne evler, marinalar ve benzeri yerlerden korunması için geliştirilmiştir.

VII. PROBLEMLER

Her bir kuş problemi benzersiz bir meydan okuma oluşturuyor. Kuş problemini oluşturan bir sürü farklı sebepler yüzünden hiçbir kuş probleminin diğeriyle aynı olmadığı gözlemlenmiştir. Örneğin kuş türü, istilasının boyutu, yapısı ve fiziksel konumu gibi. Bu bariz farklılıklar sebebiyle Bird-X Lazer cihazının verimli kullanımı için katı kurallar uygulamak mümkün değil çünkü başarıya ulaşmak içini birçok çevresel faktör vardır. Cihazın işlevini arttıran, tek başına sihirli veya doğru bir kullanım metodu yoktur. Genellikle nihai bir çözümü bulmak için denemeler yapmak gerekir. Ortamın şartlarını değiştirmek, onların tüneme alışkanlıklarını da değiştirir. Kuşlar hareketli ortamlarda yaşamayı sevmezler. En faydalısı onların mevcut ve değişen ortamlara alışmasını engellemek için gerektiğinde (mesela ayda bir defa) BX-Laser cihazlarının yerlerini ve konumlarını değiştirmektir.

 • Eğer cihaz ışın çıkarmıyorsa elektrik bağlantısını kontrol edin.
 • Eğer çıkan ışınlar zayıf ve titrek gözüküyorsa:
 • Cihaz çok uzun süre çalışmış, aşırı ısınmış olabilir. Bu problem normal çalışma ortamı sıcaklığında da oluyorsa cihazı kapatıp 30 dakika dinlendirin. Beş dakika sonra artık ışınlar zayıf ve titrek olmayacaktır. (Soğuk havalarda daha uzun sürebilir)
 • Zayıf ve titrek ışın koruyucu camın kirlenmesi sebebiyle de olabilir. Camı kontrol edip temizleyin.
 • Eğer problem çözülmediyse servisiyle/satıcınızla temasa geçin.

Özellikle inatçı ve / veya uzun vadeli kuş istilası problemlerinde kuşların tesisinize ilgisini azaltacak tedbirler almak gereklidir. Bu konuyla ilgili aşağıdaki “SİNERJİ VE DİĞER ÜRÜNLER” bölümüne bakın.

Temizlik ve temiz ortam çok önemlidir! Kuş Yönetimi Programında belirtildiği gibi, sorunlu alanda kuşların ilgisini çekebilecek (kuş pislikleri, tüyleri, kanatları, kuş ölüleri gibi) objelerin temizlenmesi gerekir. Ayrıca zaman zaman kontrol ederek kuşları cezbedecek gıda artıkları, çöpler, yuva yapmalarına yardımcı malzemeleri bölgeden temizleyin.

VII.         ÖNLEMLER

Bu cihaz lazer Sınıf I’e göre imal edilmiş olup ışınların gücü her bir noktasında 1 miliwattan fazla değildir. Bu değerdeki lazer ışını da insan vücuduna veya gözüne zarar vermez.

 • Bu kullanma talimatlarını ve cihazın üzerindeki ikazları dikkatlice okuyun ve talimatlara uyun.
 • Lazer ışınlarına ve yansımalarına asla doğrudan bakmayın, gerektiğinde gözlerinizi korumak için koruyucu gözlük takın.
 • Lazer ışınlarını diğer insanlara ve evcil hayvanlara doğru tutmayın.
 • Lazer ışınlarını HERHANGİ BİR ZAMANDA göğe doğru yöneltmeyin. Uçakların uçuş güvenliğini etkileyebileceğinden ceza almanıza da sebep olabilir.
 • Tamir sırasında elektrostatik hasar oluşmaması için elektrostatik bilek kayışı kullanın.
 • Cihaz normal şartlarda her türlü hava şartlarında çalışmaya uygundur. Tayfunlardan koruyun, üzerine veya içine sıvı dökmeyin. Böyle bir durumda derhal elektrik bağlantısını kesin. Kar ile kaplanmasına izin vermeyin.
 • Cihazınızı doğrudan 220 Volt 50 Hz elektrik şebekesine bağlayarak kullanın. Kesinlikle reostalı güç sistemleriyle veya % 0 – 100 güç anahtarlı sistemlerle kullanmayın.
 • Cihazınızı monte etmeden, temizlemeden, bakım yapmadan, herhangi bir parçasını değiştirmeden önce elektrik bağlantısını mutlaka kesin.
 • Cihazınızı iyi hava almasına dikkat ederek duvardan en az 15 cm uzaklıkta sağlam ve güvenli bir şekilde monte edin.
 • Cihazınızın yangın ve elektrik çarpmasına sebep olmaması için yüksek sıcaklık ve aşırı nemli ortamlardan uzak tutun. Kullanmadığınızda ünitenizi çıkarıp iyi bir şekilde yeniden kullanım için muhafaza edin.
 • Cihazınızı yanıcı malzemelerden uzak tutunuz.
 • Cihazınızı suyun içine veya yakınına koymayın. Sulu zeminde veya suyla kaplı bir alanda cihazınızı monte etmeyin. Lazer sistemlerinin kuralları FDA tarafından düzenlenir. Erişim numaraları dosyada bulunmaktadır. Ayrıca daha fazla bilgi için FDA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Cihazınızı dış mekanda zemin hizasında veya biraz yüksek bir yere monte edin.
 • Cihazın ışınlarını ayna gibi yansıtıcı yüzeylere yönlendirmeyin.
 • Cihazın ışınlarını oda girişlerine yönlendirmeyin.
 • Bu cihaz lazer Sınıf I’e göre imal edilmiş olup ışınların gücü her bir noktasında 1 miliwattan fazla değildir. Bu değerdeki lazer ışını da insan vücuduna veya gözüne zarar vermez.
 • Cihazınızı dış mekanlarda (açık ortamlarda) kullanın. Dış mekan kullanımı tüm garantileri geçersiz kılar.

Cihazınızı kullandığınızda “Güvenli çalışma Sıcaklığı” değerlerine (0 ℃ ile 35 ℃ arası) dikkat ediniz.

"Özellikler" sıcaklık aralıkları uyunuz. Diyot lazer sıcaklığa karşı son derece duyarlıdır ve çıkış gücü sıcaklıkla dolaylı olarak orantılıdır. Sıcaklık çok düşükse, lazer, optimum çıkış gücüne çıkabilmek için ekstra zaman gerekebilir. Sıcaklık çok yüksek ise (mutlaka soğumasını sağlayın) diyot lazerin performansı düşer, ömrü azalabilir ve hazar görebilir.
Kenetli bağlantı radyasyona karşı güvenli bir bağlantıdır. Bu bağlantı yetkisiz ve tecrübesiz kişilerin lazer kaynağına yanlış müdahale ederek radyasyona maruz kalmalarını  önlemek için geliştirilmiştir. Gerekli müdahale fabrika tarafından özel anahtar kullanılarak yapılır.
Tamir-servis işleri yetkili uzman bir teknisyen tarafından yapılmalıdır.
Dikkat - kontroller, ayarlar burada belirtilen kurallar dışında yapıldığında tehlikeli radyasyon yayılmasına neden olabilir.

IX. YEDEK PARÇALAR
Uzaktan Kumanda (Universal) # BIRD-X LASER-REMOTE
Uzaktan kumanda Pili  - Piyasadan temin edilebilir: 23A 12V Alkalin Pil

X. GARANTİ
Üreticinin Garantisi: Bird-X Lazer cihazınız sevk tarihinden itibaren malzeme ve işçilik hatalarına karşı 6 ay garantilidir. Bu süre içinde meydana gelen arızalarda Bird-X Lazer tamir etme veya değiştirme hakkını saklı tutar. Bird-X, Inc ile temasa geçerek talep halinde garanti süresi 30 aya kadar uzatılabilir.
Performans Garantisi: Müşteri sevk tarihinden itibaren 30 gün içinde Bird-X Lazerin fonksiyonundan  memnun değilse gönderi masrafları müşteriye ait olmak üzere cihazı geri alır ve müşterinin parasını geri öder. Geri alma işleminde iade kabul yazısı, gelen ürünün seri numarası ve hasarlı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Geri alma işleminde %15 stoklama bedeli düşülür. MALZEME VE İŞÇİLİK HATALI ÜRÜNLER DIŞINDA GERİ ALMA 30 GÜNDEN SONRA KABUL EDİLMEZ. İADE YALNIZ CHICAGO (ŞİKAGO) OFİSİNİN YAZILI YETKİSİYLE MÜMKÜNDÜR.

XI. SİNERJİ VE DİĞER ÜRÜNLER
En iyi sonuçlar için, Bird-X, Inc birden fazla Bird-X Lazer ve diğer cihazlardan kullanılmasını önerir.

Farklı ürünlerin kombinasyonlarıyla yapılan korumaların uzun vadeli, inatçı kuş istilalarında kuş kontrolünün başarısını arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu konuda kombinasyon yapılabilecek ürünler hakkında +90 850 319 12 21 nolu telefondan, www.kovmatik.com web sitemizden veya info@kovmatik.com a mesaj göndererek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kovmatik  2016, Inc. Tüm hakları saklıdır.
BIRD-X Türkiye ve Çevre ülkeler Resmi Distribütörü & Çözüm Ortağı: KOVMATİK

Kuş kovucu cihazlar hakkında Yetkili kişilerin bilgilerin dışında ki bilgilere önem verilmemesi çok önemlidir.

BIRD-X Kuş kovucu Cihazlar hakkında Doğru Bilgileri Mutlak yetkilendirilmiş kişilerden alın.

Cihazları Doğru şekilde Kullanmak,  en  az cihaz kadar önemlidir.

Geniş Bilgi için :  BİRD-X Türkiye  Distribütörü  www.kovmatik.com a veya  0 850 390 12 21 başvurabilirsiniz. 

Tüm Ürünlerimiz Ce belgeli  dır 

2BE SATINALMA HİZMETLERİ DANIŞMANLIK VE DIŞ TİCARET A.Ş.

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet Cad. Bey Center Plaza, Kat: 10 D: 74

34515 Esenyurt / İSTANBUL  

E-posta: info@kovmatik.com      info@2be.com.tr